20.2 C

Επιστροφή με αγχωτική νίκη για Χάλεπ

Το πρώτο της ματς μετά από σχεδόν έξι μήνες αγωνιστικής αποχής έδωσε η Σιμόνα Χάλεπ και τα είχε πραγματικά όλα!

Εμφανίζοντας όλων των ειδών τα πρόσωπα και πολύ μεγάλη δυστοκία όταν έφτανε μια ανάσα από τη νίκη (έχασε συνολικά έξι match points), η Νο2 τενίστρια στον κόσμο κατόρθωσε τελικά να κερδίσει πολύ δύσκολα την Πολόνα Χέρτσογκ με 6-1, 1-6, 7-6(3) για τον πρώτο γύρο του Prague Open!

Ήταν ένα δύσκολο, από πολλές απόψεις, ματς για την κάτοχο δύο Grand Slam τίτλων που χρειάστηκε πολλάκις να ξεπεράσει πνευματική την αγωνιστική αστάθεια που έδειξε, κάτι απόλυτα φυσιολογικό μετά από τόσους μήνες δίχως επίσημου ματς στα πόδια της.

Ενώ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα καθαρίζοντας με συνοπτικές διαδικασίες το πρώτο σετ, στη συνέχεια κατέρρευσε κόντρα σε μία Χέρτσογκ που είναι ποιοτική τενίστρια και έδειξε αγωνιστικά πιο έτοιμη από τη Ρουμάνα από ένα σημείο και μετά.

Η ισοφάριση ήρθε εύκολα από την Σλοβένα πριν πάμε σε ένα τρίτο σετ στο οποίο η Χάλεπ είχε διαρκώς το πάνω χέρι αλλά διαρκώς έβαζε την αντίπαλό της ξανά στο παιχνίδι.

Προηγήθηκε δύο φορές με break αλλά το έχανε άμεσα ενώ έφτασε σε έξι match points συνολικά πριν το tie break χάνοντας τα με αβίαστα λάθη!

Τελικά, κατάφερε να μην καταρρεύσει πνευματικά και να κερδίσει το τελικό tie break που την κρατά εντός διοργάνωσης με αντίπαλο την wild card Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα στον επόμενο γύρο.

Με νίκες ξεκίνησαν στην Πράγα και οι Πέτρα Μάρτιτς και Ελίζ Μέρτενς σε αντίθεση με την Αναστασία Σεβάστοβα που έπεσε “θύμα” έκπληξης από την Καμέλια Μπέγκου.

Πηγή: Tennis24.gr