17.6 C

Επιστροφή στις νίκες για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με Λουκάκου

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 2-0 της Μπέρνλι, χάρη στα γκολ που πέτυχε ο Βέλγος επιθετικός.

Η ηρεμία επέστρεψε στις τάξεις της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά την εκτός έδρας νίκη με 2-0 που πέτυχε κόντρα στη Μπέρνλι. Ο Ρομέλου Λουκάκου σημείωσε τα γκολ που έκριναν το παιχνίδι και έδωσε… παράταση στον προπονητή του Ζοσέ Μουρίνιο που ήταν αντιμέτωπος με την απόλυση πριν από την έναρξη του.

Παράλληλα ο Βέλγος διεθνής επιθετικός έδωσε την ευκαιρία στους φιλάθλους της Γιουνάιτεντ να πανηγυρίσουν μετά το μήνυμα που σήκωσαν με αεροπλάνο πριν να ξεκινήσει το ματς, στο οποίο χαρακτήρισαν τον εκτελεστικό διευθυντή της ομάδας, Εντ Γουντγουόρντ ως ειδικό στις αποτυχίες.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» άνοιξαν το σκορ με την κεφαλιά του Λουκάκου στο 27’ μετά από σέντρα του Σάντσες. Στο 44΄ ο Βέλγος επιθετικός διαμόρφωσε το 2-0 με δυνατό σουτ. Στο 69’ ο Πογκμπά είδε τον Χαρτ να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ράσφορντ με κόκκινη κάρτα. Παρόλα αυτά έφυγε νικήτρια από το «Τέρφ Μουρ».

Η βαθμολογία της Premier League (σε 4 αγωνιστικές): 1. Λίβερπουλ 12, 2. Τσέλσι 12, 3. Γουότφορντ 9, 4. Μάντσεστερ Σίτι 10, 5. Τότεναμ 9, 6. Μπόρνμουθ 7, 7. Έβερτον 6, 8. Λέστερ 6, 9. Άρσεναλ 6, 10. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 6, 11. Γούλβς 5, 12. Σαουθάμπτον 4, 13. Φούλαμ 4, 14. Μπράιτον 4. 15. Κρίσταλ Πάλας 3, 16. Κάρντιφ 2, 17. Χάντερσφιλντ 2, 18. Νιουκάστλ 1, 19. Μπέρνλι 1, 20. Γουέστ Χαμ 0