21.2 C

Επιστροφή στις νίκες με Μανωλά για τη Νάπολι

Με τον Κώστα Μανωλά να σκοράρει για δεύτερη φορά με τη νέα του ομάδα, η Νάπολι άφησε στο παρελθόν την ήττα της από την Κάλιαρι και επικράτησε με 2-1 της Μπρέσια εντός έδρας.

Η ομάδα του Αντσελότι προηγήθηκε μόλις στο 13ο λεπτό με τον Μέρτενς να πλασάρει ιδανικά έπειτα από ασίστ του Καγεχόν. Ακολούθησε το γκολ του Μανωλά λίγο αργότερα, το οποίο, όμως, και ακυρώθηκε. Ο Έλληνας άσος, ωστόσο, χρίστηκε σκόρερ, όταν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με κεφαλιά σημείωσε το 2-0.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να διεκδικήσουν έστω τον βαθμό, με τον Μπαλοτέλι να κάνει περισσότερο αγωνιώδη τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης στο 67′ , όταν και πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με την Μπρέσια.

Το 2-1 πάντως δεν άλλαξε μέχρι τέλους, με τους «παρτενοπέι» να μπαίνουν πάλι στην τετράδα με 12 βαθμούς και πλέον να στρέφονται στον αγώνα για το Champions League με την Γκενκ.