21.2 C

Επιβλητικός ΟΦΗ «διέλυσε» τον Λεβαδειακό και ελπίζει σε παραμονή

Ο ΟΦΗ με εκπληκτική εμφάνιση επικράτησε κόντρα στον Λεβαδειακό με 2-0, παίρνοντας τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια του να μείνει στη Super League

Το παιχνίδι ΟΦΗ-Λεβαδειακός είχε το χαρακτήρα «ζωής η θανάτου» και για τους δύο, ωστόσο στον αγωνιστικό χώρο του «Θ.Βαρδινογιάννης» κατέβηκε μία μόνο μια ομάδα.

Ο ΟΦΗ ήταν πολύ καλύτερος από τον αντίπαλο του τον οποίο και νίκησε με 2-0 χάρις τα γκολ των Γιακουμάκη και Φερέιρα και έφτασε τους 22 βαθμούς, έναν μόλις λιγότερο από τον ΠΑΣ και πλέον θα τα δώσει όλα μέχρι το τέλος για να καταφέρει να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Ο ΟΦΗ μπήκε στο παιχνίδι πολύ δυνατά και με διαρκή πίεση, επέβαλε τον ρυθμό του και μόλις στο πρώτο λεπτό απείλησε με τον Νειρα όταν η κεφαλιά του έπειτα από σέντρα του Γιακουμάκη κατέληξε άουτ.

Δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι σπατάλησαν μοναδική ευκαιρία με τον Γιακουμάκη να σηκώνεται πολύ ψηλά και να παίρνει την καρφωτή κεφαλιά! Και τον Μπάγιτς να πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση.

Στο τέταρτο λεπτό ο Φερέιρα πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά και επιχείρησε το σουτ το οποίο πέρασε άουτ.

Ένα λεπτο αργότερα ο Λεβαδειακός έκανε αισθητή την παρουσία του στο παιχνίδι με το Νανζίς να σουταρει χλιαρά και τον Σωτηρίου να μαζεύει εύκολα.

Στο ενδέκατο λεπτό ο έφυγε στην κόντρα με τον Νανζίς να πατά περιοχή και τον Σωτηρίου τελευταία στιγμή να πέφτει στα πόδια του και να κλέβει την μπάλα!

Ο ΟΦΗ διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και η υπεροχή  αυτή «καρποφόρησε» στο 16’.

Γιακουμάκης και Φερέιρα συνεργάστηκαν όμορφα στον άξονα, το σουτ του τελευταίου κόντραρε και η μπάλα κατέληξε στον Γιακουμάκη που χρίστηκε σκόρερ!

Στην   αμέσως επόμενη φάση λίγο έλειψε οι γηπεδούχοι να κάνουν δύο τα τέρματα τους, με τους Σακόρ και Νέιρα να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα από απόσταση αναπνοής.

Στο 19’ ο Γιαννούλης βρήκε τον Γιακουμάκη στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αυτός στοπάρει και εκτελεί ψηλά άουτ

Στο 32’ ο Νέιρα βρήκε χώρο έκανε το πλάσε αλλά ο Ανγκουά έδιωξε την μπάλα με το κεφάλι σε κόρνερ.

Στο 39’ ο ΟΦΗ έγινε εκ νέου απειλητικός με τον Φερέιρα να συγκλίνει να κάνει το σουτ το οποίο κατέληξε άουτ.

Κάπως έτσι πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο 51’ ο Λεβαδειακός κυκλοφόρησε, η μπάλα στρώθηκε στον Ντιόγκο, που όμως την έστειλε στα σύρματα πάνω από την εστία του Σωτηρίου.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Φερέιρα ανενόχλητος να κατεβάζει και στρώνει την μπάλα μπροστά του, ωστόσο το πλασέ του έφυγε άουτ.

Στο 54’ ο Φερέιρα ξέφυγε από τον Γιαννούλη πάτησε περιοχή σούταρε, το σουτ κόντραρε και στην επαναφορά ο Βαζ εστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει «ασφυκτικά» και στο 56’ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Φερέιρα έκλεψε και πάσαρε υποδειγματικά στον Νέιρα ο οποίος όμως απέτυχε να σκοράρει, αφού ο Μπάγιτς με τρομερά αντανακλαστικά του είπε «όχι».

Στο 61’ οι κρητικοί «πέταξαν στα σκουπίδια» και άλλη σημναντική ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αφού Γιακουμάκης δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το πέναλτι που κέρδισε ο Φερέιρα στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι του Μπάγιτς.

Στο 72’ ο ΟΦΗ κατάφερε να πετύχει αυτό που δικαιούταν απόλυτα με την εμφάνιση του. Οι φιλοξενούμενοι σε ακόμα μια περίπτωση αντέδρασαν λανθασμένα αμυντικά, ο Γιακουμάκης έκλεψε την μπάλα και «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Φερέιρα που με μονοκόματο σουτ έστειλε την μπάλα στην γωνία του Μπάγιτς.

Κάπου εκεί ο ρυθμός έπεσε οι γηπεδούχοι κατεβασαν ταχύτητα και αρκέστηκαν στο να διατρηρήσουν το απότελεσμα. Ο Λεβαδειακός όπως και σε όλο το παιχνίδι δεν ήταν ικανός να απειλήσει τους γηπεδούχους οι οποίοι πήραν το σπουδαιότατο «τρίποντο» που τους κρατα ζωντανούς στην μάχη της παραμονής.

Κόκκινες: 91′ Σακόρ

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Σακόρ, Γιακουμάκης, Μιχόγεβιτς (62’Παπάζογλου) Γιαννούλης, Βαζ, Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν, Νέιρα, Φερέιρα (76′ Ντίνας).

Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Αντιλέχου, Ανγκουά, Ντιόγκο (75′ Λιάγκας), Τσαμπούρης, Ρεκβιασβίλι, Μέλεγκ, Ζησόπουλος, Στανόγεβιτς (75′ Π.Γιακουμάκης), Μαρκόβσκι, Νανγκίς