17.2 C

«Έπνιξε» την Τενερίφη στην Πάτρα

Ο Προμηθέας με εκπληκτική εμφάνιση «εγκλώβισε» την Τενερίφη (69-57) στο γήπεδό του και πήρε μεγάλο προβάδισμα για τον επαναληπτικό στα Κανάρια νησιά για τους «16» του Basketball Champions League

Φοβερός και τρομερός ο Προμηθέας στη Πάτρα, παρά τις απουσίες Χολ και Μπράουν έπαιξε τρομερή άμυνα για σαράντα λεπτά και δεν άφησε περιθώρια στην Τενερίφη (69-57), ρίχνοντας στο καναβάτσο τους Ισπανούς ενόψει του επαναληπτικού.

Με την έναρξη του παιχνιδιού ο Προμηθέας έβαζε ενέργεια στο παρκέ και πίεζε κάθε κατοχή της Τενερίφης. Οι Πατρινοί έκλεισαν τους δρόμους προς το καλάθι τους και προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό από την άμυνα.

Παράλληλα, είχαν ένα καυτό Τόνι Μέιερ. Ο Γερμανός ήταν άχαστος από την περιφέρεια και σταδιακά ο Προμηθέας άνοιξε τη διαφορά. Οι Ισπανοί έδειχναν εγκλωβισμένοι στην επίθεση και σε αυτό βασικός παράγοντας ήταν ο Έλις, που έκανε τρομερή δουλειά στις δύο μπασκέτες.

Το 21-15 της πρώτης περιόδου έδινε τα ηνία του αγώνα στους γηπεδούχους, οι οποίοι με καλή κυκλοφορία της μπάλας και με αρκετές παραπάνω ασίστ από τους αντιπάλους τους άνοιξαν παραπάνω τη διαφορά.

Η Τενερίφη είχε άσχημα ποσοστά πίσω από τα 6.75 και δεν απειλούσε επί της ουσίας από μακρινή απόσταση, ενώ με τον Άιβερσον μοναδικό πρωταγωνιστή είχε μεγάλη έλλειψη σκορ.

Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο μοτίβο, με τον Προμηθέα να έχει ένα +16 (47-31) και τον κόσμο να δημιουργεί εξαιρετική ατμόσφαιρα στην Πάτρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά έπαθε ένα επιθετικό «μπλακ άουτ» και δεν έκανε σωστές επιλογές στο δεύτερο μισό του παρκέ. Οι Πατρινοί δεν μπορούσαν να περάσουν εύκολα τη μπάλα στην αντίπαλη ρακέτα, λόγω και της ζώνης των Ισπανών.

Ο προπονητής του Προμηθέα έκανε επίσης και ροτέισον στη τρίτη περίοδο για να ξεκουράσει όλα του τα όπλα ενόψει της τελευταίας περιόδου, με το προβάδισμα να το επιτρέπει. Όμως, τα συνεχόμενα άστοχα σουτ των παικτών του και οι βιαστικές επιλογές ανάγκασαν τον Προμηθέα να σκοράρει μόλις 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Βέβαια, οι Ισπανοί δεν έλεγαν να βελτιωθούν επιθετικά και εκείνοι σκόραραν 14 με αποτέλεσμα η διαφορά να ροκανιστεί μόνο μέχρι τους 12.

Στη τελευταία περίοδο, το βήμα μπροστά έκαναν οι Γκίκας-Λίποβι με το ποσοστό στα τρίποντα να μένει πάνω από το 40% σταθερά και τον Προμηθέα να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι.

Η φοβερή άμυνα της ελληνικής ομάδας σε όλο το παιχνίδι δεν σταμάτησε ούτε εκεί, καθώς μετά από 6 λεπτά στη τελευταία κρίσιμη περίοδο οι Ισπανοί είχαν μόλις 4 πόντους. Ο Προμηθέας έκανε αλλαγές, έριχνε τα αντίπαλα γκαρντ σε παγίδες συνεχώς, ακόμα και όταν και οι διαιτητές έδωσαν κάποια τραβηγμένα σφυρίγματα.

Οι φιλοεξενούμενοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά για πρώτη φορά μετά από πολύ ώρα σε μονοψήφια νούμερα, καθώς στο 1:10 πριν τη λήξη το σκορ έγινε 66-57. Ο Μάκης Γιατρά κάλεσε άρον-άρον τάιμ άουτ για να επαναφέρει την ομάδα του.

Ο Νίκος Γκίκας βρέθηκε ελεύθερος και με μια τρίποντη βόμβα ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +12 με τον κόσμο στο γήπεδο να ξεσπά σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Κάπου εκεί, το παιχνίδι είχε τελειώσει με τον Προμηθέα να βάζει τις βάσεις για μια μεγάλη πρόκριση.

Κορυφαίος για τον Προμηθέα ήταν ο Τόνι Μέιερ με 22 πόντους, ενώ για τη Τενερίφη ξεχώρισε ο Κόλτον Άιβερσον με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Πλέον, οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν την ερχόμενη Τετάρτη (13/3) στην Ισπανία για τη μεγάλη πρόκριση στους προημιτελικούς του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 47-31, 57-45, 69-57