19.1 C

Ερυθρός Αστέρας – Άλμπα 85-94: Δεν του αρκούσε ο απίθανος Πάντερ

Ο Κέβιν Πάντερ έκανε ξανά πράγματα και θαύματα για τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά οι Ερυθρόλευκοι γνώρισαν την ήττα από την Άλμπα Βερολίνου με 85-94 στην παράταση στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Euroleague και έτσι οι Σέρβοι υποχώρησαν στο 9-11, ενώ οι Γερμανοί ανέβηκαν στο 7-13.

Η ομάδα του Ντούσαν Σάκοτα ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων (5-0) από πολύ νωρίς, αλλά η Άλμπα έδειξε ότι θα παλέψει μέχρι τελικής πτώσης. Το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπυ, με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει μία βραχεία κεφαλή (22-21) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη συνέχεια δεν άλλαξαν πολλά, με τους Σέρβους να διατηρούν το προβάδισμά τους και την Άλμπα να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού, καθώς προηγούνταν με τέσσερις πόντους (43-39).

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να μείνουν μπροστά στο σκορ, αλλά η Άλμπα δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν. Έτσι, το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, αφού ο Πέιτον Σίβα (15 π) ισοφάρισε με τρίποντο, δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να ανταλλάσσουν καλάθια και να μην μπορεί μία από τις δύο να πάρει το προβάδισμα για πολύ. Οι Σέρβοι επωφελήθηκαν από ένα κακό σουτ των Γερμανών, αλλά στην τελευταία φάση της αναμέτρησης δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έτσι ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση.

Εκεί η Άλμπα ήταν πολύ πιο ψύχραιμη και μέσα από την καλή της άμυνα πήρε μία σημαντική διαφορά, την οποία η ομάδα του Σάκοτα δεν μπορούσε να καλύψει. Έτσι, η ομάδα του Αΐτο Ρενέσες πήρε τη νίκη με 85-94 και έκανε το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 43-39, 62-62, 79-79 (κ.α.), 85-94 (α’ παρ.)