20.9 C

Ερυθρός Αστέρας – Άρης 2-1: Κρατούν τα θετικά οι Κίτρινοι, έχασε πέναλτι ο Ματέο Γκαρσία

Με καλύτερη εμφάνιση αλλά και με ένα τραβημένο πέναλτι ο νταμπλούχος Σερβίας επικράτησε των Κιτρίνων που δεν έδειξαν κακή εικόνα δεδομένης και της εποχής

Σε καλό δρόμο έδειξε να βρίσκεται ο Άρης παρά την ήττα που γνώρισε με 2-1 από τον Ερυθρό Αστέρα στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας του στην Αυστρία. Οι Κίτρινοι παρά τον υψηλό βαθμό δυσκολίας, αλλά και της ανετοιμότητας που υπάρχει λόγω της εποχής. Το επόμενο φιλικό της ομάδας του Άκη Μάντζιου είναι προγραμματισμένο για τις 4/7 απέναντι στη Χάιντουκ Σπλιτ.

Θυμίζουμε πως οι Κίτρινοι δίνουν πολύ μεγάλη έμφαση στη φυσική κατάσταση, ενώ θυμίζουμε πως σε μερικές ημέρες υπάρχουν τα πρώτα επίσημα παιχνίδια με την Αστάνα για τον Β’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Στο πρώτο μέρος, οι πρωταθλητές Σερβίας είχαν το πάνω χέρι στην κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες (έχασε σημαντικές ο Κάταϊ), με τον Άρη να δημιουργεί μόλις μία επικίνδυνη τελική, όταν το σουτ του Ματέο Γκαρσία στο 36′ πέρασε ξυστά δίπλα από την εστία του Πόποβιτς.

Το 1-0 των Σέρβων έγινε στο 59ο λεπτό. Ο Μπεν εκτέλεσε ένα φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο αμαρκάριστος Μπάμπιτς έκανε το άλμα και με υπέροχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σιαμπάνη για το 1-0 των Σέρβων.

ΤΟ 1-0 ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΙΤΣ

Αυτό το γκολ έμελλε να ξυπνήσει τον Άρη που αγωνίστηκε με αρκετούς από τους βασικούς του. Ο Μπερτόγλιο που ήταν… δαίμονας στην αντίπαλη περιοχή αστόχησε λίγα λεπτά αργότερα με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 75′ ο Αργεντινός κέρδισε πέναλτι από τον Ντέγκεκ. Ο Ματέο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά πέταξε την ευκαιρία στα σκουπίδια καθώς έστειλε την μπάλα άουτ.

ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΟΥ ΜΑΤΕΟ ΓΚΑΡΣΙΑ

Η δεύτερη ήταν η… φαρμακερή. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σανόγκο έριξε κάτω τον Μπρούνο – που αγωνίστηκε ως φορ στη θέση του Μάνου – ο Μπερτόγλιο ανέλαβε αυτή τη φορά να εκτελέσει εκείνος και ισοφάρισε σε 1-1.

ΤΟ 1-1 ΤΟΥ ΜΠΕΡΤΟΓΛΙΟ

Ο διαιτητής της αναμέτρησης που σφύριζε αρκετά, έδωσε ένα τραβηγμένο σφύριγμα στο 79′, όταν ο Μαρτίνης σε τζαρτζάρισμα έριξε κάτω τον ταχύτατο Μπακαγιόκο – με το ριπλέι να μη δείχνει παράβαση – και ο Κάνγκα από την άσπρη βούλα νίκησε τον Σιαμπάνη και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΤΟ 2-1 ΤΟΥ ΚΑΝΓΚΑ

Ερυθρός Αστέρας: Πόποβιτς, Γκάγιτς, Μπάμπιτς, Ίβανιτς, Πάνκοφ, Κατάι, Πέτροβιτς, Νίκολιτς, Ρόντιτς, Μπεν, Κρστόβιτς

Άρης: Κουέστα (46′ Σιαμπάνης), Γκάνεα (78′ Μαρτίνης), Μαρμαρίδης (46′ Σούντγκρεν), Δεληζήσης, Ασλανίδης (46′ Μπεναλουάν), Ματίγια (46′ Μαντσίνι), Κριμιτζάς, Γκάμα (46′ Μπερτόγλιο), Τσαγκαλίδης (46′ Σάκιτς), Γκαρσία, Μάνος (46′ Μπρούνο)