24.2 C

Ερυθρός Αστέρας – Εφές 74-85: «Δολοφονία» έξω από τα 6,75!

Ο Ερυθρός Αστέρας άντεξε για ένα ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως παραδόθηκε άνευ όρων στην τρομερή ευστοχία της Εφές και κάπως έτσι τα τελευταία λεπτά του αγώνα μετατράπηκαν σε μια κουραστική, τυπική διαδικασία…

Παρότι οι Τούρκοι κατέβηκαν ξανά χωρίς Μπομπουά, Ντάνστον αλλά και δίχως τον Μίτσιτς στη σύνθεσή τους, βρήκαν τον τρόπο να πάρουν εύκολα τη νίκη χάρη στην εκπληκτική ευστοχία τους από το τρίποντο. Κι αν τον Λάρκιν τον έλεγες και άστοχο, τα 5/6 του Μοερμάν ήταν αυτά που πλήγωσαν περισσότερο από οτιδήποτε άλλο τους Σέρβους.

Με 15 στα 28 τρίποντα, μονάχα με αυτοκτονία μπορείς να χάσεις. Η Εφές δεν εμφάνισε τέτοιες τάσεις και το μόνο που χρειάστηκε να κάνει στο τέταρτο ήταν να διαχειριστεί το +17 με το οποίο βρέθηκε στο 30′. Από τη στιγμή μάλιστα που Λόιντ και Γουόλντεν μαζί έβαλαν μόλις 24 πόντους, ο Ερυθρός Αστέρας δεν είχε καμία ελπίδα επιστροφής.

Οι Τούρκοι είναι πλέον στο 6-4, οι Σέρβοι έπεσαν στο 4-7 αλλά στη φετινή Euroleague δεν υπάρχουν προγνωστικά…