20.9 C

Ερυθρός Αστέρας – Μπασκόνια 90-73: Προσγείωσαν απότομα τους Βάσκους οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή Euroleague συντρίβοντας την Μπασκόνια στη Σερβία με 90-73, με τον Τζόρτναν Λόιντ να κάνει ένα τρομερό παιχνίδι σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας σε πόντους με 30.

Μετά από την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε, ο Ερυθρός Αστέρας ήθελε να μπει στη ζώνη των νικών, ενώ από την άλλη η Μπασκόνια ήθελε να χτίσει πάνω στη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, οι δύο ομάδες δεν επέτρεψαν η μία στην άλλη να ξεφύγει στο σκορ, καθώς μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν το προβάδισμα, αλλά η Μπασκόνια έμεινε αρκετά κοντά.

Τελικά τα πρώτα 20 λεπτά έκλεισαν με το σκορ στο 36-31, με τη συνέχεια να «βάφεται» Ερυθρόλευκη από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.

Με τον Τζόρνταν Λόιντ να κάνει ένα εκπληκτικό παιχνίδι, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πήρε… αέρα 16 πόντων στη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, ενώ στην τέταρτη περίοδο η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 21 πόντους (81-60).

Τελικά, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μία πολύ εύκολη νίκη με 90-73. Για τους νικητές ο Λόιντ έκανε ρεκόρ καριέρας με 30 πόντους, ενώ από πλευράς Μπασκόνια, ο Γκιερντάιτις έπαιζε μόνος του (23 π, 6/11 τριπ).

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 36-31, 65-49, 90-73