15.9 C

Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 3-1: Αποβολή και λάθη πληρώθηκαν ακριβά

Ένα άσχημο δεύτερο ημίχρονο, τα… μαζικά «πειράματα» στην ενδεκάδα και μια αποβολή οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην ήττα στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα (3-1) σε ένα ματς που η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε τον έλεγχο και την υπεροχή για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Πλέον, ψαλιδίζονται σημαντικά οι ελπίδες του Ολυμπιακού για την κατάληψη της τρίτης θέσης στον όμιλο.

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης για ένα ημίχρονο, ωστόσο η αποβολή του Μπενζιά έφερε τα… πάνω κάτω στις ισορροπίες του παιχνιδιού στο δεύτερο μέρος κι έτσι η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς δεν χρειάστηκε να κάνει κάτι περισσότερο πέρα από το να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες άργησαν πολύ να βρουν τα πατήματα τους, κάτι που έγινε αντιληπτό στις λίγες τελικές των δύο ομάδων. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν απείλησε καθόλου, εν αντιθέσει με τον Ολυμπιακό που απείλησε δις με τον Γκερέρο (ένα καλό σουτ εκτός περιοχής και μια καλή κεφαλιά εντός περιοχής). Σε… σβηστό ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ένα γκολ από στημένη φάση: Στο 39′ ο Μασούρας εκτέλεσε φάουλ, ο Σεμέδο έπιασε ένα σουτ στο δεύτερο δοκάρι και ο Μπόριαν έχοντας αφύλαχτη την κλειστή γωνία του, είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1.

Η αλήθεια είναι πως ο Ερυθρός Αστέρας δεν παρουσίασε τη συνήθη εικόνα που έχει στα εντός έδρας παιχνίδια του. Από την άλλη, δεν βγήκε στον Μαρτίνς η επιλογή να προχωρήσει σε τέσσερις μαζεμένες αλλαγές στο κρισιμότερο (εκτός) έδρας ματς του ομίλου. Ο Μπενζιά δεν φάνηκε σχεδόν καθόλου, δεν βοήθησε να κρατήσει μπάλα ο Ολυμπιακός και στο 58′ το μαρκάρισμα του στον Κάνιας στοίχισε, αφού η ομάδα του έμεινε με δέκα. Στο ριπλέι πάντως, δεν φαίνεται το φάουλ του Αλγερινού να είναι τέτοιο που να δικαιολογεί την απόφαση του διαιτητή.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το νέο… δώρο του Ολυμπιακού στο 62′ και από την άσχημη απομάκρυνση του Μεριά έφτασαν στο 1-1 με τον Βούλιτς που είχε περάσει στο ματς λίγα λεπτά νωρίτερα.

Και παρότι οι Ερυθρόλευκοι προσπαθούσαν να κρατήσουν έστω την ισοπαλία με… νύχια και με δόντια, ήρθε μια στημένη φάση να ανατρέψει τα πάντα: Ο Μιλούνοβιτς έπιασε την κεφαλιά στο 87′ και έγραψε το 2-1 που σήμανε και τη νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα. Κι όλα αυτά ενώ ένα λεπτό πριν το 2-1, ο Ολυμπιακός είχε χρυσή ευκαιρία να κάνει το 1-2, αλλά από κοντά ο Μεριά έστειλε την μπάλα με σουτ ελάχιστα άουτ.

Σε νέα αμυντική αδράνεια σε στημένη φάση δύο λεπτά μετά το 2-1, ο Μποάκι διαμόρφωσε το τελικό 3-1, σκορ που έκανε πολύ δύσκολη την κατάληψη της τρίτης θέσης του ομίλου. Αυτό που μετράει φυσικά για τους Ερυθρόλευκους είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος, στόχος που έχει τεθεί πριν την έναρξη της φετινής σεζόν.

Γήπεδο: «Μαρακανά»

Κόκκινες: 58′ Μπενζιά

Κίτρινες: Ρόντιτς, Φαν Λα Πάρα, Μποάκι, Πέτροβιτς, Μάριν / Μπενζιά (42′, 58′), Τοροσίδης

Ερυθρός Αστέρας (Μιλόγεβιτς): Μπόριαν, Γκόμπελιτς, Ντέτζενεκ, Μιλούνοβιτς, Ρόντιτς, Κάνιας (73′ Πέτροβιτς), Γιόβαντσιτς (55′ Βούλιτς), Ματέο Γκαρσία, Φαν λα Πάρα (62′ Μποάκι), Μάριν, Τομανέ.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Σεμέδο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά (89′ Ελ Αραμπί), Λοβέρα (61′ Ποντένσε), Μπενζιά, Μασούρας (79′ Ομάρ), Γκερέρο.