15 C

Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 78-73: Ο Πάντερ «σκότωσε» τους Πράσινους στο Βελιγράδι

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μία τρομερή νίκη επί του Παναθηναϊκού με 78-73, έχοντας τον Κέβιν Πάντερ σε εξαιρετικό βράδυ (24 π), στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 10-13, ενώ οι Πράσινοι υποχώρησαν στο 13-10.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από νωρίς ότι θα ελέγξει την αναμέτρηση, καθώς κατάφερε να προηγηθεί με δέκα πόντους (5-15) στα πρώτα πέντε λεπτά. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ με 12 πόντους (9-21) και τον Ερυθρό Αστέρα να ψάχνει μία αντίδραση.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα βρήκε την πολυπόθητη αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κέβιν Πάντερ να παίρνει φωτιά τελειώνοντας το ημίχρονο με 12 πόντους. Έτσι, ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σταδιακά και πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με 33-32 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Σέρβους στο +3 (35-32).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε την εικόνα της πρώτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να επιβάλλει τον ρυθμό του από την αρχή του ημιχρόνου και τους γηπεδούχους να ακολουθούν. Ωστόσο, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δεν ήταν πιστικά ανώτερη από τον Ερυθρό Αστέρα, καθώς οι παίκτες του Αμερικανού προπονητή δεν ήταν συγκεντρωμένοι στην αναμέτρηση, κάτι που φαίνεται από τα 18 λάθη που έκαναν οι Πράσινοι.

Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (46-57), με τους Σέρβους να ψάχνουν εκ νέου την ανατροπή.

Ο Κέβιν Πάντερ συνέχισε να δίνει τον τόνο στην επίθεση της ομάδας του και με τον Στράτο Περπέρογλου (12 π) να τον συμπληρώνει άριστα, ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να μειώσει σημαντικά τη διαφορά και να πάρει το προβάδισμα (66-65). Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στο +3 (70-67), αλλά ο Ντεσόν Τόμας ισοφάρισε για τους Πράσινους με τρίποντο (70-70), 1:49 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο αγώνας στο τελευταίο λεπτό ήταν… ροντέο, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τα ηνία με καλάθι και φάουλ του Νικ Καλάθη (71-73), αλλά τον Κέβιν Πάντερ και πάλι να βάζει την ομάδα του μπροστά (74-73). Με το σκορ στο 75-73, ο Τζίμερ Φριντέτ υπέπεσε σε ένα μεγάλο λάθος, το οποίο κόστισε ουσιαστικά τη νίκη στους Πράσινους, ενώ στη συνέχεια, ο Ντεσόν Τόμας έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 76-76, όταν αστόχησε ελεύθερος από το τρίποντο.

Έτσι, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 78-73 και μπήκε και πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης, μιας και πλέον βρίσκεται μία νίκη μακριά από την οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73