20.2 C

Ερυθρός Αστέρας – ΤΣΣΚΑ 81-86: Ανώτερη η πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι με 81-86, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague στο 17-8, ενώ οι Σέρβοι υποχώρησαν στο 10-15.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ξεκίνησε αρκετά καλά τον αγώνα, βάζοντας δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ για τα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ερυθρό Αστέρα στο +1 (17-16) και τους φιλοξενούμενους να αναζητούν αντίδραση.

Η συνέχεια ήταν η ίδια με τον Ερυθρό Αστέρα να ελέγχει, ουσιαστικά, τον αγώνα και να διατηρεί την βραχεία κεφαλή, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με το σκορ στο 37-36.

Ωστόσο, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανέβασε αρκετά την απόδοσή της, με τους Μάικ Τζέιμς (29 π) και Ντάνιελ Χάκετ (19 π) να ηγούνται της επίθεσής της. Έτσι, η τρίτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 53-60 και όλα έδειχναν ότι η ΤΣΣΚΑ δεν θα έχανε με τίποτα τη νίκη.

Έτσι και έγινε, καθώς στην τελευταία περίοδο, η πρωταθλήτρια Ευρώπης συνέχισε να έχει πατημένο το γκάζι και δεν έδωσε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος προσπάθησε μέχρις εσχάτων για να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Η ΤΣΣΚΑ πήρε τελικά τη νίκη με 81-86, παρά την εξαιρετική εμφάνιση των Κέβιν Πάντερ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους και Μπίλι Μπάρον (15 π).

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-36, 53-60, 81-86