23.1 C

Ερυθρός Αστέρας – ΤΣΣΚΑ 86-84: Ο Λόιντ λύγισε τον εκπληκτικό Χάκετ!

Ο Ερυθρός Αστέρας είναι εδώ! Με μια τεράστια νίκη, έβαλε την ΤΣΣΚΑ σε πρόωρους μπελάδες, αφού για τους Μοσχοβίτες αυτή ήταν η τρίτη ήττα στη σεζόν. Όσο για τη διαφορά; Δυο πόντους. Ακριβώς όσους παραπάνω έβαλε από τον εκπληκτικό Ντάνιελ Χάκετ ο ασταμάτητος Τζόρνταν Λόιντ. Στους 29 σταμάτησε ο πρώην άσος του Ολυμπιακού, στους 31 ο Αμερικανός των Σέρβων!

Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν σταθερά πίσω στο σκορ από την αρχή του αγώνα, κλείνοντας το ημίχρονο στο -8. Στο 30′ το σκορ ήταν 46-51, ωστόσο στο… run and gun της τελευταίας περιόδου, οι Σέρβοι στάθηκαν στο ύψος τους. Και θα μπορούσαν να έχουν πάρει το ματς στην κανονική διάρκεια, αν ο Τζόρνταν Λόιντ έβρισκε στόχο στο μπάζερ μπίτερ που επιχείρησε.

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς μπήκε πιο δυνατά, είχε σταθερά το προβάδισμα και παρότι αποπειράθηκε να… αυτοκτονήσει στα τελευταία δευτερόλεπτα, είδε με ανακούφιση το τελευταίο σουτ του Τζέιμς να καταλήγει στο σίδερο. Ο Αστέρας είναι πλέον στο 2-2 (εκκρεμεί το ματς με τη Βιλερμπάν), ενώ οι παίκτες του Ιτούδη έχουν ήδη τρεις ήττες στο παθητικό τους…