16.4 C

Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις 70-76: Λαχτάρησαν αλλά νίκησαν οι Λιθουανοί

Η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα στη Σερβία με 70-76, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 6-13, ενώ οι Ερυθρόλευκοι υποχώρησαν στο 9-10.

Για ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με τη Ζαλγκίρις να έχει τη μερίδα του λέοντος στην πρώτη περίοδο και τον Ερυθρό Αστέρα να είναι καλύτερος στη δεύτερη περίοδο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο στο 38-38 και όλα έδειχναν ότι θα παλέψουν σκληρά για να πάρουν τη νίκη.

Έτσι και έγινε, η Ζαλγκίρις ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο στις λεπτομέρειες και με τον Λούκας Λεκαβίτσιους να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι με 19 πόντους μπόρεσε να βάλει σε θέση οδηγού τους Λιθουανούς για τα… καλά, καθώς η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +4 (53-57).

Στην τελευταία περίοδο, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έδειχναν ότι μπορούν να «χτυπήσουν» τον αγώνα, η Ζαλγκίρις διατήρησε το προβάδισμά της με σχετική ευκολία. Έτσι, παρέμεινε μπροστά στο σκορ και τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 70-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-38, 53-57, 70-76