16.4 C

Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις 73-61: Ξέσπασε στο τέλος και χάλασε το ντεμπούτο του Ζντοβτς

Τη δεύτερη συνεχόμενη του νίκη στην Euroleague πήρε ο Ερυθρός Αστέρας, αφού νίκησε στη Σερβία τη Ζαλγκίρις με σκορ 73-61. Αυτό ήταν το πρώτο ματς στον πάγκο των φιλοξενούμενων για τον Γιούρι Ζντοβτς, ο οποίος δεν έφυγε με χαμόγελα από τη Σερβία.

Η Ζαλγκίρις μπήκε στον αγώνα αποφασισμένη να πουλήσει ακριβά το τομάρι της. Οι Λιθουανοί ήταν σκληροί στην άμυνα και δεν άφησαν τους Σέρβους να τρέξουν και να βρουν εύκολους πόντους. Αποτέλεσμα ήταν το 13-14 του πρώτου δεκαλέπτου, σκορ που μαρτυρούσε ότι τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες.

Το σκηνικό ήταν ίδιο και στη β’ περίοδο με τους δύο αντιπάλους να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να συντηρούν μια διαφορά δύο πόντων μέχρι το 17ο λεπτό. Τότε ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε μετά από ώρα (23-23) και στο τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να πάρει προβάδισμα (28-27) με τον Ουόλτερς, ενώ στο 20′ οι ομάδες πήγαν στα ποδυτήρια με το σκορ στο 29-27.

Ο Γουόλτερς και ο Κάλινιτς ήταν οι παίκτες που κράτησαν στο σκορ τους γηπεδούχους, ενώ η Ζαλγκίρις στο πρώτο ημίχρονο βασίστηκε επιθετικά στους Νέμπο, Γκίφεϊ και Στρέλνιεκς.

Με την έναρξη της γ’ περιόδου οι Σέρβοι έτρεξαν ένα 5-0 και μετά μίλησαν ξανά οι άμυνες. Η Ζαλγκίρις μείωσε στον πόντο 4:13” πριν το τέλος του δεκαλέπτου, όμως ένα τρίποντο του Ντρόμπιτς και δύο καλάθια των Κάλινιτς και Χόλινς, έδωσαν αέρα οκτώ πόντων στους γηπεδούχους (45-37). Τελικά η περίοδος έκλεισε στο 46-42 και όλα έδειχναν ότι θα δούμε θρίλερ.

Ο Ερυθρός Αστέρας όμως είχε αντίθετη άποψη και παρά τις προσπάθειες των Λιθουανών να κρατηθούν το σκορ, με ένα σερί 8-0 στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, πήρε τη νίκη κι έφτασε σε ρεκόρ 2-1 στη φετινή διοργάνωση και πλέον πάει στη Μόσχα για να αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 29-27, 46-42, 73-61