17.6 C

Έσπασε την παράδοση και έπιασε κορυφή η Χέρτα

Η ομάδα της πρωτεύουσας της Γερμανίας επικράτησε με 2-0 της Σάλκε για πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Χέρτα που επικράτησε με 2-0 της Σάλκε εκτός έδρας στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική της Bundesliga. Πλέον ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με την Μπάγερν Μονάχου και την Βόλφσμπουργκ, ενώ έφυγε νικήτρια από την «Veltins Arena» για πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια.

Η Σάλκε είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 13΄, αλλά ο Καλιτζούρι αστόχησε σε πέναλτι. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με σουτ του Ντούντα μέσα από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν το σκορ. Στο 35’ Ο Καλού απέτυχε να διπλασιάσει τα γκολ της Χέρτα από πλεονεκτική θέση.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Σάλκε έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κονοπλιάνκα και στην επόμενη φάση ο Ντούντα διαμόρφωσε το 2-0 για την Χέρτα.

Η βαθμολογία της Bundesliga (σε 2 αγωνιστικές): 1. Μπάγερν Μονάχου 6, 2. Βόλφσμπουργκ 6, 3. Χέρτα 6, 4. Ντόρτμουντ 4, 5. Γκλάντμπαχ 4, 6. Άουγκσμπουργκ 4, 7. Βέρντερ Βρέμης 4, 8. Μάιντζ 4, 9. Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3, 10. Χόφενχαϊμ 3, 11. Ανόβερο 2, 12. Φορτούνα Ντίσελντορφ 1, 13. Νυρεμβέργη 1, 14. Λειψία 1, 15. Σάλκε 0, 16. Φράιμπουργκ 0, 17. Λεβερκούζεν 0, 18. Στουτγάρδη 0