15 C

Εθνικός – Οριζόντε Κατάνια 14-15: Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες η ομάδα του Μίσιτς

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε το βράδυ της Πέμπτης (18/11) στο Οπόρτο της Πορτογαλίας, στον πρώτο του αγώνα στον Δ’ Όμιλο της προκριματικής φάσης της Ευρωλίγκας, απέναντι στην ισχυρή ιταλική Οριζόντε Κατάνια, ο Εθνικός Πειραιά, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 15-14.

Η ομάδα του Μίσιτς αιφνιδιάστηκε στην αρχή της συνάντησης και βρέθηκε να χάνει με 4-1. Γρήγορα όμως ανέκαμψε και ισορρόπησε τον αγώνα. Προηγήθηκε με 6-5 λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου και παρέμεινε στο κυνήγι της νίκης μέχρι τα τελευταία λεπτά. Στο 8-8 η Ελληνιαδη έχασε πέναλτι. Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με σκορ 11-10 υπέρ της Κατάνια, η οποία προηγήθηκε με 13-10 έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η Ιωάννα Χαραλαμπίδη είχε διαφορετική γνώμη. Πέτυχε δυο γκολ πολύ γρήγορα και έδωσε ξανά το δικαίωμα της διεκδίκησης του αγώνα στα κορίτσια του Μάρκο Μίσιτς (4.47 13-12) και μέχρι το τελικό 15-14.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 3-4, 3-3, 4-4, 4-4

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μίσιτς): Σωτηρέλη, Ιωάννου, Ιωάννα Χαραλαμπίδη 3, Ελληνιάδη, Κοντονή 1, Μπάκοτς 1, Χατζηκυριακάκη 2, Άλκηστις Μπενέκου 3, Ρακιντζή, Στεφανία Χαραλαμπίδου 2, Ιόλη Μπενέκου 2, Καραμπέτσου, Φερεντίνου.