14.3 C

Έτσι, να «μπαίνουν» και άλλοι στα… παπούτσια τους!

Ο Μπαρτζώκας θέλει να βλέπει μία ομάδα που δεν θα εξαρτάται πάντα από τους δύο αρχηγούς της και ο Ολυμπιακός δείχνει ότι μπορεί να αντεπεξέλθει σε μία εντελώς νέα πραγματικότητα

Όλη την εβδομάδα το γράφαμε στο FWS. Ο Ολυμπιακός δεν θα είχε να κρατήσει τίποτα στο ματς με την Άλμπα Βερολίνου. Προφανώς, τίποτα άλλο εκτός από την πολύτιμη νίκη.

Κάθε επικράτηση μετράει στην Ευρωλίγκα και αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε. Ωστόσο, είτε έπαιζε πολύ καλά και «σάρωνε» είτε έπαιζε άσχημα (όπως συνέβη για ένα ημίχρονο), δεν θα άκουγε μία καλή κουβέντα ούτε θα γινόταν αποδέκτης συγχαρητηρίων όπως συμβαίνει με το παραμικρό για κάποιες άλλες ομάδες, «βυθισμένες» στη μετριότητα. Οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης δεν έχουν ανάγκη το «λιβάνισμα». Ούτε το χρειάζονται ούτε το επιζητούν και το θέλουν.

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν έναν πολύ κακό πρώτο ημίχρονο. Με άσχημες επιλογές στην επίθεση, πολύ κράτημα της μπάλας και ντρίμπλα στην ντρίμπλα, αλλά και αδικαιολόγητη βιασύνη για να επιτεθούν και να σκοράρουν. Χωρίς να κάνει κάτι το εντυπωσιακό, η Άλμπα έφτασε να προηγείται με 15 πόντους μέσα στο ΣΕΦ και να βάζει πολύ δύσκολα στον Γιώργο Μπαρτζώκα και τους παίκτες του. Μία καλύτερη ομάδα από τους Βερολινέζους, που έχουν ελευθερία και βγάζουν ωραίες συνεργασίες στην επίθεση, θα το εκμεταλλευόταν περισσότερο και η «ζημιά» θα ήταν μεγαλύτερη. Η Άλμπα, όμως, είναι ομάδα με συγκεκριμένο αγωνιστικό ταβάνι και όχι την τρομερή ποιότητα και πληρότητα στο ρόστερ της.

Από το 20-35 στο 18′, ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 31-9 μέχρι το 30′ (το σερί 4-0 στο τελευταίο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου, ακολούθησε το επιμέρους σκορ 27-9 στο τρίτο δεκάλεπτο), κάνοντας το 51-44. Αν το δούμε συνολικά, το 20-35 του 18′, έγινε 66-54 στο 35′ με το πρώτο τρίποντο στο ματς του σταθερού Βεζένκοβ! Ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 46-19 σε περίπου 17 αγωνιστικά λεπτά! Όταν πάτησαν «γκάζι», οι Πειραιώτες έκαναν το αυτονόητο απέναντι στους Γερμανούς. Το παιχνίδι γύρισε με πεντάδα τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Ζαν-Σαρλ, που χρησιμοποιήθηκε μαζί στο 23′. Με τον Γάλλο φόργουορντ σε θέση «5» να μην αφήνει καμία μπάλα να πάει χαμένη, κυνηγώντας όλα τα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση, αλλά και σκοράροντας κρίσιμους πόντους. Μαζί με τον Βεζένκοβ, έμειναν ουσιαστικά μέχρι το τέλος του αγώνα στις θέσεις «4» και «5», καθώς ο Γάλλος αντικαταστάθηκε από τον Έλις, 47 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε!

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, ο Ζαν-Σαρλ πήρε πολύ χρόνο συμμετοχής και δικαίωσε τον προπονητή του, όντας καθοριστικός και στις δύο πλευρές του παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο. Γιατί στο πρώτο δεν άρχισε καλά, κάνοντας τρία λάθη στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα. Για να βρει περισσότερα λεπτά ο Ζαν-Σαρλ, οι Μάρτιν (έπαιζε με πρόβλημα τραυματισμού) και Έλις έπαιξαν λιγότερο από το συνηθισμένο χρόνο τους, κάτι που συνέβη και με τον Πρίντεζη, ο οποίος με τη Ζενίτ είχε βοηθήσει πολύ στη θέση «5». Ο Βεζένκοβ μπορεί να είχε 0/5 τρίποντα μέχρι να βάλει το πρώτο από τα δύο που ακολούθησαν, αλλά έπαιξε σπουδαίες άμυνες, που δεν είναι και το δυνατό του σημείο.

Ο αρχηγός και ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού δεν έχουν πρόβλημα να «θυσιαστούν» για την ομάδα. Στα δύο τελευταία παιχνίδια κόντρα σε Ζενίτ και Άλμπα, ο Γιώργος Πρίντεζης έπαιξε λιγότερο από ποτέ στην τρέχουσα σεζόν. Περίπου από εννέα λεπτά και στα δύο ματς, σκοράροντας συνολικά 8 πόντους με 4/7 σουτ. Και με λίγα αγωνιστικά λεπτά, ήταν θετικός πάνω στο παρκέ.

Από την πλευρά του, ο Βασίλης Σπανούλης έπαιξε λίγο κάτω από 14 λεπτά (μόνο κόντρα στην Αρμάνι είχε αγωνιστεί λιγότερο στην τρέχουσα σεζόν), αλλά για μία ακόμα φορά έδωσε σπουδαία πράγματα. Μπήκε στο παρκέ στο 38-41, τρία περίπου λεπτά πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, όταν ο ΜακΚίσικ έκανε το τρίτο του φάουλ. Ε, σε αυτό το διάστημα έδωσε δύο ασίστ πάρε-βάλε σε Παπανικολάου και Ζαν-Σαρλ, ενώ με δύο διαδοχικά τρίποντα έκανε το 45-44, 51-44, στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου! Συνολικά 6 καθοριστικοί πόντοι και 6 ασίστ για πλάκα. Ο Ολυμπιακός είναι τυχερός που έχει ακόμα αυτούς τους δύο παίκτες σε αυτήν την εκπληκτική αγωνιστική κατάσταση.

Πάνω από όλους και όλα είναι ο Ολυμπιακός και σιγά-σιγά ο Γιώργος Μπαρτζώκας προσπαθεί να εμφυσήσει στους παίκτες του το πνεύμα πως δεν πρέπει να τα περιμένουν όλα από τους δύο ιστορικούς αθλητές του μπασκετικού τμήματος. Κάποτε και ελπίζω πραγματικά να αργήσει πολύ ακόμα αυτή η στιγμή, οι Σπανούλης και Πρίντεζης δεν θα είναι εκεί για να βγάζουν πάντα τα «κάστανα από τη φωτιά» και να… ξελασπώνουν την ομάδα. Οι δύο ηγετικές αυτές φυσιογνωμίες πρέπει να πάρουν βοήθειες προκειμένου στα κρίσιμα, όταν η μπάλα «καίει» και «ζυγίζει τόνους» να κάνουν αυτό που γνωρίζουν καλύτερα από τον καθένα. Να μας χαρίσουν πολλές ακόμα ανατριχιαστικές στιγμές, απόλυτης χαράς και υπερηφάνειας.

Οι Παπανικολάου και ΜακΚίσικ έδωσαν τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Οι δυο τους άρχισαν την αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο και οδήγησαν την ομάδα στην ολική επαναφορά. Ο Έλληνας φόργουορντ δεν έχει να αποδείξει τίποτα και σε κανέναν. Παίρνει λίγα σουτ και συνήθως τα αξιοποιεί, ενώ τα δίνει όλα στην άμυνα. Κάνει κάποια λάθη συγκέντρωσης, όμως είναι πάντα εκεί για την ομάδα και δεν κρύβεται ποτέ. Είναι ηγέτης, τελεία και παύλα. Από την πλευρά του, ο Αμερικανός είναι απολαυστικός και κάνει τη διαφορά με την ενέργεια και το έμφυτο ταλέντο του. Μπορεί να διαλύσει οποιαδήποτε άμυνα με το «εκρηκτικό» πρώτο βήμα του και συμπαρασύρει και τους συμπαίκτες του. Ο Ολυμπιακός πρέπει να ανανεώσει από τώρα αυτόν τον «δυναμίτη», όπως ανανέωσε και το συμβόλαιο του Παπανικολάου, γιατί είναι δεδομένο πως «ο Σακ attack» έχει ταρακουνήσει την Ευρωλίγκα, συνεχίζοντας τις «υψηλές» πτήσεις από τη σύντομη παρουσία του στη διοργάνωση από την περασμένη σεζόν.

Τώρα, ο Ολυμπιακός βγαίνει από την Ελλάδα και έχει διπλή εκτός έδρας δοκιμασία σε Βαρκελώνη και Λιόν (Βιλερμπάν), μέσα σε διάστημα δύο ημερών. Η Μπαρτσελόνα συνέτριψε τη Φενέρμπαχτσε, νικώντας με 42 πόντους διαφορά εντός έδρας (97-55), αλλά είμαι βέβαιος πως η ομάδα θα είναι ανταγωνιστική και θα διεκδικήσει τη νίκη επί ίσοις όροις μέσα στην Ισπανία. Ο Ολυμπιακός πάντα έχει κάτι το διαφορετικό στα εκτός έδρας παιχνίδια και δεν… μασάει από έδρες και φαβορί στα χαρτιά. Ρεκόρ 5-3 στην Ευρωλίγκα και συνεχίζουμε!