17 C

Europa Conference League: Ήττα για Ανόρθωση από τη Γάνδη, άνετα η Ρόμα τη Ζόρια

Την ήττα με 2-0 από τη Γάνδη γνώρισε η Ανόρθωση στο Βέλγιο σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης. Η κυπριακή ομάδα όσο και αν προσπάθησε δεν κατάφερε να γίνει απειλητική και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μείνει για ακόμα μία αγωνιστική χωρίς βαθμό στον όμιλο.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε στον όμιλο της η Ρόμα, η οποία επικράτησε με 0-3 της Ζόρια. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και άνοιξε το σκορ με το γκολ του Ελ Σαραουΐ στο 7ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο σε διάστημα δύο λεπτών Σμόλινγκ και Έιμπραχαμ καθάρισαν για τους Ρωμαίους με τα γκολ τους στο 66′ και στο 68′ αντίστοιχα.

Νικηφόρα πέρασε το Ελσίνκι από την έδρα της Αλασκέρτ που επικράτησε με 2-4 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στον όμιλο. Η κόκκινη του Γκριγκοριάν στο πρώτο ημίχρονο προκάλεσε σοκ στους γηπεδούχους οι οποίοι μετά κατέρρευσαν. Το τελικό σκορ γέμισε χαρά και ελπίδα τους φιλοξενούμενους που έχουν ως στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αγχωτική νίκη πήρε η Αλκμάαρ απέναντι στη Γιάμπλονετς με 1-0 και ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου. Το γκολ για την ολλανδική ομάδα πέτυχε ο Γκούντμουντσον  στο 53′ το οποίο ήταν αρκετό για να της χαρίσει τη νίκη.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκοβιτς η Παρτιζάν πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στη Φλόρα, καθαρίζοντας από το πρώτο ημίχρονο. Ο Σέρβος με τα γκολ του στο 20′ και στο 42′ έβαλε γερές βάσεις για την πρόκριση κάτι που είναι και μεγάλος στόχος της ομάδας τη φετινή σεζόν.

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Κλουζ και Ράντερς σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες χρειάζονταν τη νίκη για να παραμείνουν στο κόλπο της πρόκρισης. Φυσικά ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα, ωστόσο θα πρέπει να αλλάξουν άρδην τις εμφανίσεις τους προκειμένου να διεκδικήσουν τη δεύτερη θέση του ομίλου.

Χωρίς νικητή έληξε και η αναμέτρηση της ΛΑΣΚ Λιντζ με την Μακάμπι Τελ Αβίβ η οποία τελείωσε 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10′ χάρη στο τέρμα του Χόρβαθ, ενώ το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο Σαμίρ στο 88′.

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ Σόφιας με την Γκλιμτ για τη δεύτερη αγωνιστική του Conference League. Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να επιβάλλουν το ρυθμό τους και έτσι το 0-0 μοιάζει να είναι δίκαιο και για τους δύο.