17.6 C

Europa League: Η Σπαρτάκ Μόσχας σόκαρε τη Νάπολι, η Λέγκια υπέταξε τη Λέστερ

Γεμάτα δράση και συγκινήσεις ήταν τα πρώτα παιχνίδια της ημέρας για τη δεύτερη αγωνιστική του Europa League.

Η Νάπολι αν και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι απέναντι στη Σπαρτάκ Μόσχας χάρη στο γκολ του Ελμάς λίγο μετά τη σέντρα, δεν κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε η κόκκινη που δέχθηκε ο Μάριο Ρούι στο 30ο λεπτό η οποία ανάγκασε την ομάδα του Σπαλέτι να παίξει πιο συντηρητικά.

Το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο Πρόμες στο 55′, ενώ την ανατροπή υπέγραψε ο Ιγκνάτοφ που έγραψε το τελικό 1-2. Στη συνέχεια σαν να μην έφτανε το σοκ για τη Νάπολι ο Πρόμες σημείωσε ακόμα ένα γκολ και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-3. Το μόνο που κατάφεραν οι Παρτενοπέι ήταν να μειώσουν σε 2-3 με το γκολ του Οσιμέν στις καθυστερήσεις.

Σε ένα καλό παιχνίδι η Ρεάλ Σοσιεδάδ και η Μονακό αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στην Ισπανία. Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά ο Ντισασί στο 16′ με άπιαστη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Μερίνο στο 53′ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και οι δύο ομάδες το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Άνετο πέρασμα από την έδρα της Στούρμ Γκρατς είχε η Αϊντχόφεν η οποία επικράτησε με 1-4 και σκαρφάλωσε στην κορυφή του ομίλου. Οι Ολλανδοί δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και τώρα πηγαίνουν να τα δώσουν όλα για να πάρουν μεγάλο προβάδισμα στο κυνήγι της πρόκρισης.

Εύκολα με 3-0 επικράτησε η Λυών απέναντι στη Μπρόντμπι με τον Εκαμπί να κάνει ένα φανταστικό παιχνίδι πετυχαίνοντας 2 γκολ και μοιράζοντας μία ασίστ. Οι γηπεδούχοι αν και δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη τα έκαναν όλα σωστά και έκαναν το 2/2.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Σπάρτα Πράγας νίκησε τη Ρέιντζερς με 1-0 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημείωσε ο Χάνκο στο 29′ που ήταν και αυτό που χάρισε τη νίκη στους Τσέχους.