12 C

Europa League: «Κόλλησαν» στο μηδέν Λάτσιο και Μαρσέιγ, επιτέλους νίκη για την Ραπίντ του Φούντα

Η τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League ξεκίνησε με πολύ γκρίνια και λίγα γκολ. Αυτός ήταν πάνω – κάτω και ο «καθρέπτης» του πιο σημαντικού ματς των αγώνων που ξεκίνησαν στις 20:00, με τις Λάτσιο και Μαρσείγ να μένουν στο 0-0, σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα.

Η μία ομάδα εξουδετέρωνε την άλλη και ουσία μηδέν στο Ολίμπικο, με την Γαλατάσαραϊ που αγωνίζεται αυτή την ώρα με την Λοκομοτίβ Μόσχας να έχει την ευκαιρία να πάρει διαφορά 3 βαθμών από τους δεύτερους Λατσιάλι του Σάρι.

4.Λοκομοτίβ Μόσχας (1-3)*

Από εκεί και πέρα, στον έβδομο όμιλο Μπέτις και Λεβερκούζεν «κόλλησαν» επίσης στην ισοπαλία (1-1). Οι Ισπανοί πήραν κεφάλι στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιγκλέσιας στο 75′, ωστόσο είδαν τον Άντριχ να τους «κλέβει» τη χαρά της νίκης 6 λεπτά αργότερα και με δυνατό σουτ να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Υπενθυμίζεται ότι η Σέλτικ κέρδισε χθες με 2-0 τη Φερεντσβάρος.

4.Φερεντσβάρος 0β. 2-7

Στο 8ο γκρουπ, όπου υπάρχει και ελληνικό ενδιαφέρον λόγω της Ράπιντ Βιέννης του Ταξιάρχη Φούντα, οι Αυστριακοί επιτέλους χαμογέλασαν, καθώς επικράτησαν με 2-1 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην έδρας τους και έκαναν «σεφτέ» στις νίκες.

Ο Έλληνας επιθετικός αγωνίστηκε για περίπου 70 λεπτά, με τους Γκριλ και Χόφμαν να πετυχαίνουν τα νικητήρια γκολ της ομάδας του.