17.6 C

Europa League: Με άγχος η Ρόμα, στα ημιτελικά και οι Άρσεναλ, Βιγιαρεάλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Μια διαιτητική απόφαση ήταν αυτή που έστειλε τη Ρόμα στα ημιτελικά, την ώρα που οι Λονδρέζοι έκαναν παρέλαση μέσα στην Πράγα

Πιο δύσκολα από ό,τι θα περίμενε, η Ρόμα σφράγισε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Europa League όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα ήρθε ισόπαλη (1-1) με τον Άγιαξ στη Ρώμη και σε συνδυασμό με τη νίκη της στο Άμστερνταμ (1-2) πανηγύρισε την πρόκριση. Με δραματικό τρόπο…

Στο 49′ ο Μπρόμπεϊ μετά από βαθιά μπαλιά τσίμπησε την μπάλα και έκανε το 0-1 νικώντας τον Πάου Λόπεθ. Μάλιστα, οι Ολλανδοί δεν σταμάτησαν εκεί…

Στο 56′ ο Τάντιτς έκανε το 0-2, ωστόσο ο διαιτητής με τον VAR γύρισαν τη φάση πίσω και έδειξαν επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης στον Μιχιταριάν σε μια φάση που σηκώνει αρκετή συζήτηση.

Στο 72′ η Ρόμα τιμώρησε τον Άγιαξ και ο Μιχιταριάν έχτισε μια εκπληκτική επίθεση από πίσω, με τον Τζέκο τελικά από κοντά να ισοφαρίζει στο τελικό 1-1.

ΣΛΑΒΙΑ – ΑΡΣΕΝΑΛ 0-4

Η Άρσεναλ ήταν καταιγιστική στην Πράγα (0-4) και με πολύ ωραία γκολ από το πρώτο ημίχρονο πήρε πανηγυρικά την πρόκριση απέναντι στην Άρσεναλ. Μετά από ένα ακυρωθέν γκολ, στο 18′ ο Πεπέ με εκπληκτικό τρόπο έκανε το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Λακαζέτ από την άσπρη βούλα έκανε το 0-2, ενώ ο Σακά στο 24′ πέτυχε το 0-3. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 77′ ο Λακαζέτ για να δώσει πανηγυρικό τόνο στην πρόκριση στα ημιτελικά, εκεί όπου η Άρσεναλ θα αντιμετωπίσει τη Βιγιαρεάλ.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ – ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ 2-1

Η Βιγιαρεάλ δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Ντιναμό Ζάγκρεμπ και πέρασε στους «4» του Europa League. Στο 36′ η κάθετη του Τριγέρος άνοιξε στα δύο την άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Τσουκουέζε έκανε από τα δεξιά την παράλληλη πάσα και ο Αλκάθερ από κοντά σημείωσε το 1-0. Μια φάση που σήκωσε συζητήσεις, αφού φάνηκε να είναι αρκετά οριακή.

Το 2-0 ήρθε από τον πρώτο σκόρερ της Βιγιαρεάλ, Ζεράρ Μορένο στο 43′, με τον Όρσιτς να μειώνει σε 2-1 στο 74′.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ – ΓΡΑΝΑΔΑ 2-0

Με κυνικότητα και χωρίς να κάνει πολλά πράγματα επιθετικά, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τη νίκη στο Ολντ Τράφορντ με 2-0 απέναντι στη Γρανάδα. Μόλις στο 6′ ο Καβάνι με υπέροχο σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά το γύρισμα του Πογκμπά έκανε το 1-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μάτα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.