15 C

Europa League: Με ήρωα τον 18χρονο Λοΐζου η Ομόνοια, 4-2 την Αντβέρπ

Με τον 18χρονο Λοΐζο Λοΐζου σε ρόλο… ήρωα, η Ομόνοια νίκησε με 4-2 της Άντβερπ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ του Europa League. Για να έρθει αυτή η σπουδαία νίκη χρειάστηκε να μεσολαβήσει ανατροπή στο ΓΣΠ, με την υπογραφή του Λοΐζου που μετέτρεψε το 0-1 σε 2-1 μέσα σε 15′ αγωνιστικά λεπτά.

Οι Βέλγοι προηγήθηκαν με τον Μανουέλ Μπενσόν στο 26′, αλλά ο νεαρός επιθετικός της Ομόνοιας «χτύπησε» στο 43′ και στο 56′. Ενδιάμεσα, ο Ανδρόνικος Κακουλή (49′) είχε βρει κι αυτός τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Κότζι Μιγιόσι ήταν μια επιλογή του Μπρίαν Πρίσκε από τον πάγκο και δικαίωσε τον Δανό προπονητή, αφού σκόραρε δύο λεπτά έπειτα από την είσοδό του στο ματς (62′), όμως τον τελευταίο λόγο τον είχε μια αλλαγή του Χένινγκ Μπεργκ, ο Ιγιαγί Ατιεμβουέν, ο οποίος με πέναλτι στο 84′ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.