15 C

Europa League: Ο Καμαντά «σκότωσε» τη Σάλτσμπουργκ, η Χετάφε σόκαρε τον Άγιαξ

Προβάδισμα πρόκρισης στους «16» του Europa League πήρε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης που πήρε τεράστια νίκη με 4-1 επί της Σάλτσμπουργκ, ομάδα που προέρχεται από το Τσάμπιονς Λιγκ!

Οι Γερμανοί είχαν σε μεγάλη μέρα τον Ιάπωνα επιθετικό, Νταϊτσί Καμαντά, που πέτυχε τρία από τα τέσσερα γκολ και μετέτρεψε το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο και ουσιαστικά έκανε εύκολο το έργο της ομάδας του στον επαναληπτικό σε μία εβδομάδα στην Αυστρία. Η Σάλτσμπουργκ πέτυχε το γκολ της τιμής στο φινάλε με τον Χουάνγκ.

Την ίδια ώρα, η Χετάφε έριξε στο… καναβάτσο τον Άγιαξ στη Μαδρίτη και πολύ δύσκολα δε θα βρεθεί στην επόμενη φάση μετά το καθαρό 2-0.

Ο Ντέιβερσον άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο μετά από εκπληκτική συνεργασία και πάσα του Μάτα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κένεντι σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Ντεστ και αιφνιδίασε τον Βαρέλα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Σεβίλλη και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήραν ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης χάρη στο εκτός έδρας γκολ που σημείωσαν απέναντι σε Κλουζ και Μπριζ (1-1) αντίστοιχα, ενώ η Ίντερ επιβεβαίωσε πως είναι το φαβορί κόντρα στη Λουντογκόρετς και νίκησε με 2-0 στη Βουλγαρία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των ματς των 20:00:

Μπριζ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (15′ Ντένις / 36′ Μαρσιάλ)

Λουντογκόρετς – Ίντερ 0-2 (71′ Έρικσεν, 90+4′ πεν. Λουκακού)

Χετάφε – Άγιαξ 2-0 (37′ Ντέιβερσον, 90+3′ Κένεντι)

Σπόρτινγκ – Μπασακσεχίρ 3-1 (3′ Κοάτες, 44′ Σπόραρ, 51′ Βιέτο / 76′ πεν. Βίτσκα)

Κοπεγχάγη – Σέλτικ 1-1 (52′ Εντόι / 14′ Εντουάρ)

Άιντραχτ – Σάλτσμπουργκ 4-1 (12′ 43′ 53′ Καμαντά, 56′ Κόστιτς / 84′ Χουάνγκ)

Σαχτάρ – Μπενφίκα 2-1 (56′ Πάτρικ, 72′ Κοβαλένκο / 66′ πεν. Πίτσι)

Κλουζ – Σεβίλλη 1-1 (59′ πεν. Ντέακ / 82′ Εν Νεσιρί)