21.2 C

Europa League: Ο Πασιένσια έσωσε την Άιντραχτ στο 94′, τρίποντο πρόκρισης για Μονακό (vid)

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης βρέθηκε από την κόλαση στον παράδεισο μέσα σε λίγα λεπτά αφού από την παρ’ ολίγον ήττα από την Αντβέρπ στη Γερμανία, κατέφερε να βρει ένα χρυσό γκολ με τον Πασιένσια στις καθυστερήσεις (2-2) και να διατηρηθεί σε απόσταση δύο βαθμών από τον Ολυμπιακό.

Οι Αετοί προηγήθηκαν στο 13′ με τον Κάμαντα, αλλά οι Βέλγοι απάντησαν στο 33′ με τον Ναϊνγκολάν που σημείωσε ένα τρομερό γκολ από μακρινή απόσταση. Το αποτέλεσμα ήταν εύθραυστο και στο 88′ μια αντεπίθεση και ένα γκολ του Σαμάτα έφερε την ανατροπή για την ομάδα του Πρίσκε που όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει το τρίποντο. Ο Πασιένσια με κεφαλιά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-2 και ο Πορτογάλος επιθετικός έκανε… αδιάφορη την Αντβέρπ ενόψει τελευταίας αγωνιστικής.

Όσον αφορά στα υπόλοιπα ματς, η Ρέιντζερς πήρε καθαρό προβάδισμα πρόκρισης μετά το 2-0 επί της Σπάρτα Πράγας στη Γλασκώβη, ενώ η Μονακό που επικράτησε εύκολα με 2-1 της Ρεάλ Σοσιεδάδ σφράγισε την πρώτη θέση.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Λεβερκούζεν – Σέλτικ 3-2 (16′, 82′ Άντριχ, 87′ Ντιαμπί / 40′ πεν. Γιουράνοβιτς, 56′ Ζότα)

Μπέτις – Φερεντσβάρος 2-0 (5′ Τέγιο, 52′ Κανάλες)

Ερυθρός Αστέρας – Λουντογκόρετς 1-0 (57′ Ίβανιτς)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Γκενκ 1-1 (35′ Μέναλο / 45′ Ούγκμπο)

Γαλατάσαραϊ – Μαρσέιγ 4-2 (12′ Τσικαλντάου, 30′ αυτ. Τσαλέτα-Τσαρ, 64′ Φεγκουλί, 83′ Μπάμπελ / 68′, 85′ Μίλικ)

Λοκομοτίβ Μόσχας – Λάτσιο 0-3 (56′ πεν., 63′ πεν. Ιμόμπιλε, 87′ Πέδρο)

Μίντιλαντ – Μπράγκα 3-2 (2′ Σβιατσένκο, 48′ Ίσακσεν, 90+3′ πεν. Εβάντερ / 43′ Όρτα, 85′ Γκαλένο)

Ραπίντ Βιέννης – Γουέστ Χαμ 0-2 (40′ Γιαρμολένκο, 45+2′ πεν. Νομπλ)

Μπρόντμπι – Λιόν 1-3 (51′ Ούρε / 57′, 66′ Σερκί, 76′ Σλιμανί)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Αντβέρπ 2-2 (13′ Κάμαντα, 90+4′ Πασιένσια / 33′ Ναϊνγκολάν, 88′ Σαμάτα)

Λέστερ – Λέγκια 3-1 (11′ Ντάκα, 21′ Μάντισον, 33′ Εντιντί / 26′ Μλαντένοβιτς)

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 1-0 (90′ Τικίνιο)

Μονακό – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-1 (28′ Φόλαντ, 38′ Φοφανά / 35′ Ίσακ)

PSV – Στουρμ Γκρατς 2-0 (45′ πεν. Βινίσους, 56′ Μπρούμα)

Ρέιντζερς – Σπάρτα Πράγας 2-0 (15′, 49′ Μορέλος)