17.9 C

Europa League: Προκρίθηκε ως πρώτη η Νάπολι, επεισοδιακά στους «16» Σοσιεδάδ και Γιουνγκ Μπόις

Στους «16» του Europa League βρίσκονται Νάπολι και Ρεάλ Σοσιεδάδ! Σε ένα ματς που έληξε ισόπαλο (1-1), οι Βάσκοι κυριάρχησαν, αλλά χρειάστηκαν την γκολάρα του Γουίλιαν Ζοσέ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για να σφραγίσουν την πρόκριση.

Η Νάπολι προηγήθηκε με την οβίδα του Ζιελίνσκι και γλίτωσε σε ουκ ολίγες περιπτώσεις μέχρι να έρθει το γκολ της λύτρωσης για τους Βάσκους.

Επεισοδιακό ήταν το ματς στην Ελβετία. Η Κλουζ προηγήθηκε στο 84’κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις με το πλασέ του Ντεμπέλιου, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης είχε άλλη άποψη στη συνέχεια του ματς.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων υπέδειξε πέναλτι (ο τερματοφύλακας βρήκε πρώτα μπάλα) και απέβαλε τον γκολκίπερ της Κλουζ, με τον Ενσαμέ να ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα και τρία λεπτά αργότερα τον Γκαουντίνο να διαμορφώνει το τελικό 2-1 που έστειλε τους Ελβετούς στους «16».

Λεβερκούζεν, Αϊντχόφεν, Ρέιντζερς και Άρσεναλ προκρίθηκαν ως πρώτες και είναι υποψήφιες αντίπαλοι του Ολυμπιακού, ενώ η Μόλντε πέρασε ως δεύτερη μετά το 2-2 με τη Ραπίντ του Φούντα στη Βιέννη.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Γιουνγκ Μπόις – Κλουζ 2-1 (90+4′ Ενσαμέ, 90+7′ Γκαουντίνο / 84′ Ντεμπέλιου)

Ντάνταλκ – Άρσεναλ 2-4 (22′ Φλόρες, 85′ Χόαρι / 12′ Ενκετιά, 18′ Ελνένι, 67′ Γουίλοκ, 80′ Μπαλογκάν)

Λεβερκούζεν – Σλάβια Πράγας 4-0 (8′, 32′ Μπέιλι, 59′ Ντιαμπί, 90+1′ Μπελαραμπί)

Χάποελ Μπερ Σεβά – Νις 1-0 (72′ Χατούελ)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας – Ρόμα 3-1 (5′ Ροντρίγκες, 34′, 55′ Σόβε / 22′ Μιλανέζε)

Ραπίντ Βιέννης – Μόλντε 2-2 (43′ Ρίτζμαϊερ, 90′ Ιμπραχίμογλου / 12′, 46′ Έικρεμ)

Νάπολι – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1 (35′ Ζιελίνσκι / 90+2′ Ζοζέ)

Λεχ Πόζναν – Ρέιντζερς 0-2 (31′ Ίτεν, 72′ Χάτζι)

Ριέκα – Άλκμααρ 2-1 (52′ Μέναλο, 90+3′ Τόμετσακ / 57′ Βιντάλ)

Σταντάρ Λιέγης – Μπενφίκα 2-2 (12′ Ράσκιν, 60′ Ταπσόμπα / 16′ Έβερτον, 67′ πεν. Πίζι)

Αϊντχόφεν – Ομόνοια 4-0 (36′ Μάλεν, 63′ πεν. Ντάμφρις, 90+1′ πεν., 90+4′ Πίροε)

ΠΑΟΚ – Γρανάδα 0-0