17 C

Έβερτον – Άρσεναλ 2-1: Την υπέβαλε σε νέο μαρτύριο και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση

Το… μαρτύριο δεν έχει τελειωμό για την Άρσεναλ του Μικέλ Αρτέτα, η οποία συνεχίζει να βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση. Οι «κανονιέρηδες» ηττήθηκαν στο «Γκούντισον Παρκ» από την Έβερτον (2-1).

Οι γηπεδούχοι μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα στη σεζόν και την απότομη πτώση στη συνέχεια, έχουν ξαναβρεί τον καλό εαυτό τους και έστω προσωρινά ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στη δεύτερη ευκαιρία της στο πρώτο μέρος η Έβερτον βρήκε δίχτυα. Ο Κάλβερτ-Λιούιν έκανε την κεφαλιά μετά από τη σέντρα του Ιγουόμπι, η μπάλα βρήκε στον Χόλντινγκ και κατέληξε στα δίχτυα του Λένο.

Η Άρσεναλ ισοφάρισε από την άσπρη βούλα με τον Πεπέ (προηγήθηκε πέναλτι στον Μέιτλαντ-Νάιλς από τον Ντέιβις), ωστόσο στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου, ο Γέρι Μίνα με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σίγκουρντσον, πέτυχε το 2-1.

Η Άρσεναλ είχε μία μεγάλη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο (δοκάρι με τον Νταβίντ Λουίζ στο 54′) και σε γενικές γραμμές δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Πίκφορντ, με αποτέλεσμα να παραμείνει χωρίς νίκη από την 1η Νοεμβρίου…

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 19/12

Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 0-7 (3′ Μιναμίνο, 35′ Μανέ, 44′, 68′ Φιρμίνο, 52′ Χέντερσον, 81′, 84′ Σαλάχ)

Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (16′ Στέρλινγκ)

Έβερτον – Άρσεναλ 2-1 (22′ αυτ. Χόλντινγκ, 45+1′ Μίνα / 35′ πεν. Πεπέ)

Νιούκαστλ – Φούλαμ (22:00)