20.5 C

Έβερτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3: Φοβερή ανατροπή με σφραγίδα Μπρούνο Φερνάντες

Το μεγάλο… αγκάθι της φετινής Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι η έδρα της. Οι Κόκκινοι Διάβολοι που μεσοβδόμαδα ηττήθηκαν από την Μπασακσεχίρ στην Τουρκία ήταν αναγκασμένοι να πάρουν το τρίποντο κόντρα στην Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» και το έκαναν (1-3) με τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ να αισθάνεται (προσωρινά) ανακούφιση.

Τα «ζαχαρωτά» προηγήθηκαν στο 19′ με το πολύ ωραίο σουτ του Μπερνάρντ στην κλειστή γωνία του Ντε Χέα, όμως η Γιουνάιτεντ πήρε τον έλεγχο του ματς και έφτασε άμεσα στην ανατροπή.

Στο 25′ ο Σο έβγαλε τέλεια σέντρα από τα αριστερά και ο Μπρούνο Φερνάντες με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Επτά λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος έκανε σέντρα σουτ, ο Ράσφορντ δεν χρειάστηκε να ακουμπήσει καν την μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα του Πίκφορντ για το 1-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κακό από πλευράς θεάματος, με την Έβερτον να ψάχνει το 2-2 αλλά να μην έχει καλές τελικές επιλογές. Ο Έντισον Καβάνι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά την ασίστ του Φερνάντες στην αντεπίθεση, πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Γιουνάιτεντ και διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 6/11

Μπράιτον – Μπέρνλι 0-0

Σαουθάμπτον – Νιούκαστλ 2-0 (7′ Τσε Άνταμς, 82′ Άρμστρονγκ)

Σάββατο 7/11

Έβερτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (19′ Μπερνάρντ / 25′, 32′ Μπρούνο Φερνάντες, 90+4′ Καβάνι)

Κρίσταλ Πάλας – Λιντς (17:00)

Τσέλσι – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (19:30)

Γουέστ Χαμ – Φούλαμ (22:00)