20.7 C

Έβερτον – Τότεναμ 2-2: Χαμένες και οι δύο

Το Έβερτον – Τότεναμ όπως και στο Κύπελλο τα είχε όλα. Τότε το τελικό 5-4 των γηπεδούχων είχε συνδυαστεί με πολλές φάσεις και θέαμα υψηλού επιπέδου. Κάτι ανάλογο συνέβη και την Παρασκευή.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 2-2 για το πρωτάθλημα, ένα αποτέλεσμα που σαφώς δεν ευνοεί καμιά από τις δύο ομάδες στη μάχη που δίνουν για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Οι γηπεδούχοι έμειναν στην 8η θέση με 49, οι φιλοξενούμενοι στην 7η με 50 και έχασαν και τον Χάρι Κέιν με τραυματισμό (ενδεχομένως σοβαρό) στο φινάλε.

Ο φρενήρης ρυθμός μετά το πρώτο 25λεπτο έφερε γκολ και στις δύο ομάδες: Ο Κέιν άνοιξε το σκορ στο 27′ όταν μετά από λάθος του Κιν είδε την μπάλα να του στρώνεται και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1.

Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα, ο Ρεγκιλόν «γκρέμισε» τον Χάμες, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ο Σίγκουρντσον ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Ισλανδός ήταν εκείνος που στο 62′ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Έβερτον μετά τη σέντρα του Κόουλμαν, ωστόσο ο Χάρι Κέιν έξι λεπτά αργότερα είδε την μπάλα να φτάνει στα πόδια του μετά από σπόντα (μπερδεύτηκαν Κιν και Χόλγκεϊτ) για να σουτάρει και διαμορφώσει το τελικό 2-2.