20.5 C

Έβερτον – Τότεναμ 5-4: Τρελή ματσάρα, πρόκριση με Μπερνάρντ στην παράταση! (vids)

Οδυνηρό αποκλεισμό γνώρισε στη φάση των «16» του Κυπέλλου Αγγλίας η Τότεναμ, καθώς λύγισε στην παράταση απέναντι στην Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» (5-4).

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που διήρκησε 120′ και είχε εννέα γκολ καθώς και σχεδόν 45 (!) τελικές προσπάθειες μπροστά από τις δύο εστίες, η ομάδα που χαμογέλασε στο φινάλε ήταν εκείνη του Κάρλο Αντσελότι.

Μάλιστα, πήρε τη νίκη με ανατροπή, αφού η Τότεναμ προηγήθηκε με την υπέροχη κεφαλιά του Ντάβιντσον Σάντσες στο 3ο λεπτό.

Τίποτα δεν προμήνυε για όσα θα ακολουθούσαν. Η Έβερτον με ένα εκρηκτικό επτάλεπτο στο πρώτο μέρος (36′-43′) πέτυχε τρία γκολ με τρεις διαφορετικούς σκόρερ (Κάλβερτ-Λιούιν, Ρισάρλισον, Σίγκουρντσον), με τον Λαμέλα να μειώνει σε 3-2 στο φινάλε.

Το ματς συνέχισε να έχει τρελό ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ντάβιντσον Σάντσες ισοφάρισε στο 57′ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ο Ρισάρλισον έκανε στο 68′ το 4-3, με τον Κέιν να γλιτώνει τον Μουρίνιο (προσωρινά) στο 83′.

Στην παράταση όμως δεν μπορούσε να το επαναλάβει. Η κλάση του Γκίλφι Σίγκουρντσον έκρινε την πρόκριση στο 97′.

Ο Ισλανδός έσκαψε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων για τον Μπερνάρντ που ήταν φρέσκος – πέρασε στο 70′ αντί του Ιγουόμπι – και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Λορίς και έστειλε την Έβερτον στους «8» μετά από οχτώ χρόνια!

ΤΟ ΓΚΟΛ ΠΟΥ ΕΚΡΙΝΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ

Έβερτον: Όλσεν, Γκόντφρι, Μίνα, Ντιν (106′ Χόλγκεϊτ), Ντουκουρέ, Ντέιβις, Ιγουόμπι (70′ Μπερνάρντ), Σίγκουρντσον, Ρισάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν (55′ Κόουλμαν)

Τότεναμ: Λορίς, Ντόχερτι (99′ Σισοκό), Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Εντομπελέ (91′ Γουίνκς), Μπέρχβαϊν (53′ Κέιν), Χόιμπιεργκ, Λαμέλα (98′ Βινίσιους), Μόουρα (77′ Άλι), Σον

Όσον αφορά στα υπόλοιπα παιχνίδια της Τετάρτης, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε στην Ουαλία με 3-1 της Σουόνσι εύκολα και πήρε την πρόκριση, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έκαμψε την αντίσταση της Μπρίστολ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαρπ, ενώ η Λέστερ τσέκαρε το εισιτήριο με το μπάζερ-μπίτερ γκολ του Ιχεανάτσο απέναντι στην Μπράιτον.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΑΣΗΣ «16»

Τρίτη 9/2

Μπέρνλι – Μπόρνμουθ 0-2 (21′ Σάριτζ, 88′ πεν. Στάνισλας)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ 0-0, παρ. 1-0 (97′ ΜακΤόμινεϊ)

Τετάρτη 10/2

Σουόνσι – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (77′ Γουιτέικερ / 30′ Γουόκερ, 47′ Στέρλινγκ, 50′ Ζεζούς)

Λέστερ – Μπράιτον 1-0 (90+4′ Ιχεανάτσο)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μπρίστολ 1-0 (66′ πεν. Σαρπ)

Έβερτον – Τότεναμ 4-4 κ.δ, 5-4 παρ. (36′ Κάλβερτ-Λιούιν, 38′, 68′ Ρισάρλισον, 43′ πεν. Σίγκουρντσον, 97′ Μπερνάρντ / 45+3′ Λαμέλα, 3′, 57′ Ντάβιντσον Σάντσες, 83′ Κέιν)