21.4 C

Έβγαλε την… υποχρέωση και μπήκε στην τετράδα η Σεβίλλη

Η Σεβίλλη επικράτησε άνετα με 5-0 κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο, έπιασε την τέταρτη θέση και περιμένει ήττα της Χετάφε

Με καταιγιστική εμφάνιση, η Σεβίλλη επικράτησε εύκολα με 5-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο η οποία από απόψε θα πρέπει να σκέφτεται το μέλλον της στη δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο το οποίο ήρθε 0-0 αν και η Σεβίλλη είχε πολλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Ένα τρομερό οχτάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για να διώξει το άγχος από τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 55ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Πρόμες, ενώ ο Μουνίρ με δύο τέρματα στο 57ο και στο 63ο έκανε το 3-0.

Ο Μπεν Γεντέρ έβαλε τη σφραγίδα του στο 4-0, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Ζιλ στο 86ο λεπτό με εκπληκτικό τελείωμα. Ο παίκτης των ακαδημιών των Ανδαλουσιάνων είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι και σκόραρε το πρώτο του τέρμα σε επίπεδο Πριμέρα Ντιβισιόν.

Το τελικό αποτέλεσμα έστειλε τη Σεβίλλη στην τέταρτη θέση, η οποία παράλληλα περιμένει ήττα της Χετάφε από τη Ρεάλ για να παραμείνει εκεί.