18.1 C

Ευρωπαϊκό Νεανίδων: Νίκη πρωτιάς για την Ελλάδα, 10-7 την Ολλανδία

Η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων νίκησε την Ολλανδία με 10-7, το πρωί της Κυριακής (22/8), στη 2η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, διπλασιάζοντας τις νίκες της στον Β’ όμιλο! Πλέον, η Εθνική Ελλάδας είναι το φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στο γκρουπ.

Ο αγώνας άρχισε με τις ομάδες να σκοράρουν αμφότερες (3-3), αλλά στο ημίχρονο το ελληνικό σύνολο πήρε το προβάδισμα με 5-4. Στην τρίτη περίοδο, η Ολλανδία κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά η Εθνική ομάδα ανέβασε ρυθμό στο τέλος του αγώνα και, με επιμέρους σκορ 4-1 στην τέταρτη περίοδο, πήρε τη νίκη με 10-7.

Με τη νίκη αυτή, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρέμεινε στην κορυφή του Β’ ομίλου, έχοντας το απόλυτο των νικών και 6 βαθμούς, στη διοργάνωση που διεξάγεται στο Σίμπενικ της Κροατίας.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 7-10

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-2 , 2-1 , 1-4.

Ελλάδα: Καραγιάννη, Σάντα 2, Γκοτζιά, Σιούτη, Τσιμάρα 2, Χαλδαίου 2, Τορνάρου 1, Κυριακάκη, Ανδρεάδη, Τριχά 3, Λασκαρίδου, Κουρέτα, Μήτσου.

Ολλανδία: Μπάκερ, Ντε Βρις 4, Ντεν Ούντεν, Μουλχουίζεν 3, Ρέκεβις, Βαν Ντε Γκέιν, Βαν Γουινγκέρντεν, Σλοτ, Τζούτε, Βόορντοου, Ρόιγεν, Ντίκμανς, Βαν Λέουβεν.