17 C

Εύκολα ήσυχα και απλά για τον Άγιαξ

Ο αντίπαλος της ΑΕΚ στο Champions League επικράτησε άνετα με 4-0 της Φίτεσε εκτός έδρας.

Ένα ήσυχο μεσημέρι πέρασε στο Άρνεμ ο Άγιαξ που συνέτριψε με 4-0 την Φίτεσε στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Eredivisie και βρίσκεται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από την πρωταθλήτρια Αϊντχόφεν.

Τα πάντα κρίθηκαν ουσιαστικά στα πρώτα έξι λεπτά του παιχνιδιού όπου ο αντίπαλος της ΑΕΚ στο Champions League πέτυχε τα δύο από τα τέσσερα γκολ του. Μόλις στο 2’ ο Ζίγιεκ αιφνιδίασε με μακρινό σουτ τον γκολκίπερ των γηπεδούχων, Εντουάρντο που είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζίγιεκ εκτέλεσε φάουλ και ο Χούντελαρ διπλασίασε τα τέρματα του «Αίαντα» με καρφωτή κεφαλιά.

Από κει και πέρα οι ποδοσφαιριστές του Έρικ Τεν Χάγκ κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και στο 18΄ «σφράγισαν» και τυπικά τη νίκη τους. Ο Νέρες, ο οποίος αγωνίστηκε ως δεκάρι στο ματς, έδωσε εξαιρετική πάσα στον Τάντιτς που σημείωσε το τρίτο γκολ του Άγιαξ.

Η Φίτεσε προσπάθησε να αντιδράσει στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει την εστία του Άγιαξ. Αντί για αυτό δέχθηκε τέταρτο γκολ στο 57’ όταν μετά από μια αντεπίθεση ο Χούντελαρ με πλάσε στην κίνηση διαμόρφωσε το 4-0 για τον αντίπαλο της ΑΕΚ στο Champions League.

Φίτεσε: Εντουάρντο, Μπάτνερ, Κλαρκ-Σαλτέρ, Φαν ντερ Βέρφ, Καραφάεφ, Φόορ (85’ Μπρούνς), Μπέρο (46’ Όντενγκαρντ), Σερέρο, Λίνσεν, Ματάβζ (78’ Νταρφαλού), Μπέερενς
Άγιαξ: Ονάνα, Ταλιάφικο, Μπλίντ (64’ Εϊτίνγκ), Ντε Λίγκτ, Μαζραουί, Ντε Γιόνγκ (69’ Βέμπερ), Σόνε, Τάντιτς, Νέρες (58’ Φαν ντε Μπέεκ), Ζίγιεκ, Χούντελαρ