17.6 C

Εύκολα ο Ολυμπιακός Β’, 77-58 τον Αμύντα (pics)

Ο Ολυμπιακός Β’ – Piraeus Bank είχε εύκολο απόγευμα στο βοηθητικό του ΣΕΦ, καθώς επικράτησε του Αμύντα με 77-58, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς η φετινή σεζόν ξεκίνησε στο -6 για την ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη.

Ο αγώνας με την έναρξή του έδειξε ότι οι δύο ομάδες θα προσφέρουν ένα ντέρμπι στον κόσμο που βρέθηκε στο βοηθητικό του ΣΕΦ, με τον Αμύντα να βάζει δύσκολα στους Ερυθρόλευκους για ένα ημίχρονο. Έτσι, το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με μόλις έναν πόντο (37-36).

Η συνέχεια όμως ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα Δημήτρη Τσαλδάρη. Μέσα από την εξαιρετική της άμυνα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων και δεχόμενη μόλις 5 πόντους στην τρίτη περίοδο πήρε μία διαφορά ασφαλείας, η οποία στο τέταρτο δεκάλεπτο αυξήθηκε.

Τελικά οι Ερυθρόλευκοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 77-58, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Αλεξέι Ποκουσέφσκι με 14 πόντους, ενώ άλλοι τέσσερις παίκτες του Ολυμπιακού Β’ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 37-36, 53-41, 77-58