16.8 C

Εύκολα στα προημιτελικά η Νίκη Λευκάδας 77-64 τον Αθηναϊκό

Xωρίς να κινδυνεύσει η Νίκη Λευκάδας νίκησε 77-64 τον Αθηναϊκό και πήρε την πρόκριση τα προημιτελικά. Στις γηπεδούχες ανήκουν το 1ο και 3ο δεκάλεπτο όπου ουσιαστικά καθάρισαν το ματς, ενώ η αθηναϊκή ομάδα αντέδρασε στο 2ο και 4ο δεκάλεπτο αλλά φυσικά δεν απέφυγε την ήττα αποκλεισμό.

Δεν υστέρησε κάποια από τις νικήτριες με τις Αμερικάνες Νάϊτ και Ουόκερ να ξεχωρίζουν μαζί με Παπαμιχαήλ Μπαλτά και Ελ. Τσινέκε.

Ο Αθηναϊκός είχε τοπ σκόρερ την Λήδα Πολιτοπούλου ενώ ξεχώρισαν ακόμη Κόστοβιτζ, Μακέι, Γιαμπάνη και Τσιαδή.

Διαιτητές: Κοτσίρης, Ελ Ανύ

Δεκάλεπτα: 28-11, 42-34, 65-44, 77-64

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Τσινέκε Κατ., Τσινέκε Ελ. 9(1/3τρ., 7 ριμπ.), Σύρρα 2 (6ριμπ.), Παπαμιχαήλ 16 (8 ριμπ.), Ουόκερ 18 (7ριμπ., 3 ασίστ), Μπαλτά 11 (5/5διπ., 8 ασίστ), Αρώνη, Πολίτη, Νάϊτ 17 (3/5τρ., 8 ριμπ., 5 ασίστ), Κοντογιώργου 2, Στιεπάνοβιτς 2, Μαρίνη Φ.

AΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλογερόπουλος): Πολιτοπούλου 15 (3/6), Τζανετάτου, Στούπ , Δορδοκίδη, Τσιαδή 9(1), Λουκάτου 3, Μακέϊ 13 (2/3τρ., 5ριμπ., 3 ασίστ), Γιαμπάνη 10 (7ριμπ., 4 ασίστ), Κόστοβιτζ 14 (5ριμπ.)

*Η Νίκη Λευκάδας θα αντιμετωπίσει τον Δεκέμβριο εκτός έδρας τον νικητή Ελευθερίας Πανιώνιου.