16.6 C

FA Cup: Αγχωτική πρόκριση στο 91′ για την Άρσεναλ

Εύκολη νίκη -ειδικά τη φετινή σεζόν- για την Άρσεναλ δεν υφίσταται. Και αυτό αποδείχθηκε περίτρανα στη δύσκολη πρόκριση των «κανονιέρηδων» στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Αγγλίας (2-1 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτός έδρας).

Θα έλεγε κανείς πως η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πεπέ στο 25′ η Άρσεναλ θα απλοποιούσε τα πράγματα. Το… αντίθετο όμως. Δέχθηκε ασφυκτική πίεση και η άμυνα της αντιμετώπισε προβλήματα.

Το πλήρωσε τελικά σε στατική φάση στο 87′: Οι παίκτες της έπαιξαν… φλίπερ, η μπάλα έφτασε στον ΜακΓκόλντρικ που από κοντά νίκησε τον Μαρτίνες και ισοφάρισε σε 1-1.

Ωστόσο, την τελευταία λέξη την είχε ο Θεμπάγιος. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός λίγο πριν το ματς οδηγηθεί στην παράταση με διαγώνιο σουτ από δύσκολη γωνία από τα δεξιά διαμόρφωσε το τελικό 1-2 στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΓΓΛΙΑΣ:

Σάββατο 27 Ιουνίου

Νόριτς – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (75′ Κάντγουελ / 51′ Ιγκάλο, 118′ Μαγκουάιρ)