16.6 C

FA Cup: Μέσω παράτασης στους «8» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, 1-0 τη Γουέστ Χαμ (vid)

Με γκολ στην παράταση λυτρώθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ «υπνωτίστηκε» στο Θέατρο των Ονείρων απέναντι στη Γουέστ Χαμ και αγωνιζόμενη χωρίς τον κινητήριο μοχλό της, Μπρούνο Φερνάντες, αλλά προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Αγγλίας με το γκολ του ΜακΤόμινεϊ στο 97′.

Η αναμέτρηση ήταν πολύ κακή ποιοτικά, είχε ελάχιστες καλές στιγμές και κορυφαία την κεφαλιά του Λίντελοφ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Φαμπιάνσκι ενήργησε ενστικτωδώς και κράτησε απαραβίαστη την εστία του στη μεγαλύτερη στιγμή του ματς.

Το 0-0 παρέμεινε και με τις αλλαγές του Σόλσκιερ η Γιουνάιτεντ βρήκε το γκολ πρόκρισης στην παράταση. Στο 97′ ο ΜακΤόμινεϊ έπιασε το σουτ και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Φαμπιάνσκι.

Ήταν το τρίτο διαδοχικό ματς στο οποίο σκοράρει ο Σκωτσέζος χαφ, αφού είχε βρει δίχτυα και κόντρα σε Σαουθάμπτον και Έβερτον για το πρωτάθλημα.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΜΑΚΤΟΜΙΝΕΪ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Χέντερσον, Γουάν-Μπισάκα (91′ Σο), Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Τέλες (91′ Μπράντον Γουίλιαμς), Φρεντ, Μάτιτς (73′ ΜακΤόμινεϊ), Ράσφορντ, Φαν Ντε Μπεκ (74′ Μπρούνο Φερνάντες), Γκρίνγουντ (86′ Καβάνι), Ράσφορντ, Μαρσιάλ

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Τσουφάλ, Ντόουσον, Ογκμπόνα (16′ λ. τρ. Ισά Ντιόπ / 46′ Φρέντερικς), Κρέσγουελ, Ράις, Νόμπλε, Μπόουεν (46′ Τζόνσον), Σούτσεκ, Φορνάλς (89′ Μπενραχμά), Γιαρμολένκο (54′ Οντουμπέκο / 112′ Λαντσίνι)