15 C

Φαρένσε – Πάσος Φερέιρα 1-1: Οι ουραγοί πίκραναν τον Ρέαμπτσιουκ

Το FWS σκιαγραφεί την παρουσία του Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ κόντρα στην ουραγό Φαρένσε

Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία της Πάσος Φερέιρα με τη Φαρένσε (1-1) ήταν ο μεταγραφικός στόχος του Ολυμπιακού, Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ.

Ο διεθνής Μολδαβός αριστερός μπακ αγωνίστηκε όλο το 90λεπτο και πραγματοποίησε μία μάλλον μέτρια εμφάνιση απέναντι στην ουραγό του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Αυτή ήταν η 13η συμμετοχή του στις φετινές εγχώριες διοργανώσεις (μετράει δύο γκολ και μία ασίστ συνολικά).

Η Πάσος Φερέιρα που είναι 6η στη βαθμολογία της Liga NOS με 16 βαθμούς μετά από 11 αγωνιστικές, έκανε τις περισσότερες επιθέσεις της από τα δεξιά, με τον Όλεγκ να κρατάει τη θέση του και να αμύνεται σωστά όποτε χρειάστηκε.

Ο Μολδαβός δέχθηκε αρκετή πίεση ειδικά στο δεύτερο μέρος, καθώς οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση μετά από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάνκε στο 57′.

Η Φαρένσε έκανε σχεδόν όλες (!) τις επιθέσεις της από την πλευρά του Ρέαμπτσιουκ και τελικά δικαιώθηκε στο 74ο λεπτό, όταν έκανε το 1-1 με το πλασέ του Γκολντ ύστερα από την προσπάθεια του πολύ κινητικού Σινγκ. Ο νεαρός μπακ πάντως δεν φέρει ιδιαίτερα μερίδιο ευθύνης στο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Ο ίδιος φαινόταν αρκετά… αγχωμένος πάντως – εν μέσω μεταγραφικών σεναρίων – και την ώρα που το ενδιαφέρον του Ολυμπιακού είναι έντονο, ενώ στην Πορτογαλία κάνουν λόγο για σφήνα της Πόρτο.

Σε γενικές γραμμές τα ανεβάσματα του πάνω από τη μεσαία γραμμή ήταν μετρημένα, ενώ σε όλες τις σέντρες που επιχείρησε γέμιζε σταθερά στο δεύτερο δοκάρι.