17.6 C

Fear the Dear με 50άρα του Γιάννη!

Συμπαίκτες και αντίπαλοι υποκλίθηκαν στο ματς των Μπακς με τους Τζαζ στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που έφτασε για δεύτερη φορά στην καριέρα του τους 50 πόντους!

Ο Greak Freak έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του και… κάτι παραπάνω για να οδηγήσει την ομάδα του στη δύσκολη νίκη με 122-118.

Ο Γιάννης ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ, πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση, σταματώντας στους 50 πόντους με 14/23 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 13/19 βολές, ενώ μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και δεν είχε κανένα λάθος σε 39 λεπτά συμμετοχής!

Πρώτος σκόρερ για τη Γιούτα ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 24 πόντους.

Οι Τζαζ έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 48-57, με τις δύο ομάδες να κρατιούνται χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του αγώνα, με τον Λόπεζ να κάνει ένα καθοριστικό κόψιμο στον Μίτσελ στα 5” πριν τη λήξη, με το σκορ στο 120-118, εμποδίζοντας τους φιλοξενούμενους να οδηγήσουν τον αγώνα στην παράταση.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-25, 48-57, 90-83, 122-118

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 50 (17/31 σουτ, 3 τρίποντα, 13/19 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μ. Λόπεζ 5 (1/9 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπλέντσο 13 (5/16 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μάθιους 19 (5), ΝτιΒιβτσέντζο 6 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ρ. Λόπεζ 4, Κόρβερ, Μπράουν 5 (1), Κόναγκτον 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 24 (5), Ο’Νιλ 9 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 8 (11 ριπάουντ), Κόνλεϊ 6 (2/10 σουτ, 9 ασίστ), Μίτσελ 20 (3 τρίποντα, 5 λάθη), Γκριν 11 (3), Ίνγκλις 15 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νιάνγκ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μούντιε 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ)