19.4 C

Φέγενορντ – ΑΕΚ 3-1: Χωρίς λύσεις η Ένωση, άνετη νίκη με ανατροπή για τους Ολλανδούς (vid)

Εκ διαμέτρου αντίθετη – συγκριτικά με το πρώτο φιλικό με τη Φίτεσε – ήταν η εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο ματς προετοιμασίας απέναντι στη Φέγενορντ. Ο βαθμός δυσκολίας ήταν αυξημένος, ωστόσο η Ένωση παρότι προηγήθηκε δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα απειλητική και δέχθηκε τρία γκολ στο πρώτο μέρος για το τελικό 3-1.

Θυμίζουμε πως στις 6 Ιουλίου η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει την Αντβέρπ στο τρίτο κατά σειρά παιχνίδι της επί ολλανδικού εδάφους.

Οι Κιτρινόμαυροι κόντρα στη ροή του παιχνιδιού προηγήθηκαν στο 16′, όταν έκλεψαν τη μπάλα στο κέντρο με τον Τάνκοβιτς να γίνεται κάτοχος της μπάλας και με ωραίο πλασέ να ανοίγει το σκορ.

ΤΟ 0-1 ΤΟΥ ΤΑΝΚΟΒΙΤΣ

Ωστόσο, η ομάδα του Ρότερνταμ που ήταν σαφώς ανώτερη, όχι μόνο είχε την κατοχή της μπάλας αλλά ήξερε τι να κάνει με αυτή. Η ανατροπή δεν άργησε να έρθει και μάλιστα με τους Ολλανδούς να παράγουν μπόλικες κλασικές ευκαιρίες.

Στο 29′ ο Λίνσεν μετά από βαθιά μπαλιά έκανε υπέροχο κοντρόλ και με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Τσιντώτα για το 1-1 πριν ακολουθήσει – μετά από τρία λεπτά – το γκολ του Μπάνις.

Ο Σινιέστρα εξέθεσε τον Μπακάκη και έδωσε έτοιμο γκολ στον συμπαίκτη του που έκανε το πλασέ για το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 38′ ο Σινιέστρα, όταν ο Λάτσι έκανε λάθος στην πίεση των Ολλανδών, ο Λίνσεν έκλεψε και έκανε την ασίστ για το 3-1.

ΤΟ 1-1 ΜΕ ΤΟΝ ΛΙΝΣΕΝ

ΤΟ 2-1 ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΝΙΣ
ΤΟ 3-1 ΜΕ ΤΡΑΓΙΚΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗΣ ΑΜΥΝΑΣ

Το δεύτερο μέρος είχε εντελώς διαφορετική εικόνα, καθώς ο ρυθμός έπεσε και οι ομάδες δεν δημιούργησαν μεγάλες ευκαιρίες. Η Φέγενορντ δεν ένιωσε κάποια απειλή, ενώ η ομάδα του Μιλόγεβιτς προσπάθησε να φανεί απειλητική μόνο μέσα από ατομικές ενέργειες του Λιβάι Γκαρσία που μπήκε στο ματς στο 46ο λεπτό.

ΑΕΚ (Μιλόγεβιτς): Τσιντώτας, Μπακάκης (67′ Νταντσένκο), Νεντελτσιάρου, Λάτσι (38′ Λόπες), Μιτάι (67′ Ραντόνια), Σάκχοφ (46′ Λιβάι Γκαρσία), Σιμάνσκι (67′ Σαμπανάτζοβιτς), Γαλανόπουλος (76′ Ρουκουνάκης), Τάνκοβιτς, Μάνταλος (76′ Χριστόπουλος), Ανσαριφάρντ (55′ Κοσίδης)