21.2 C

Φέγενορντ – ΠΑΟΚ 1-2: Αποχωρεί από την Ολλανδία με χαμόγελα

Στο τελευταίο και ένα από τα πιο απαιτητικά φιλικά προετοιμασίας του επί ολλανδικού εδάφους, ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε νίκη με ανατροπή κόντρα στην πιο έτοιμη Φέγενορντ (1-2) και επιστρέφει με καλές εντυπώσεις στη Θεσσαλονίκη για να συνεχίσει τη δουλειά ενόψει του Γ’ προκριματικού γύρου του Europa Conference League.

Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με την έναρξη του ματς και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Ο Μπούχερ με σουτ νίκησε τον Ζίβκοβιτς μετά από μεγάλη αδράνεια στην άμυνα της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε άμεσα και συγκεκριμένα στο 14ο λεπτό. Ο Ολιβέιρα τσίμπησε την μπάλα από το λάθος του τερματοφύλακα της Φέγενορντ, εκείνος τον ανέτρεψε και οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν το πέναλτι από το οποίο προήλθε το 1-1 του Τζόλη. Η Φέγενορντ θα μπορούσε να κάνει το 2-1 πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο το σουτ του Λίντσεν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Λουτσέσκου προχώρησε σε μετρημένες αλλαγές στην ενδεκάδα του με την έναρξη του δευτέρου μέρους και η πλήρης «μεταμόρφωση» στη σύνθεση έγινε στο 62′. Ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ της νίκης με τον Κούτσια μετά από γύρισμα-ασίστ του Μουργκ. Έκτοτε, η ομάδα του Λουτσέσκου διατήρησε άνετα το προβάδισμα της και εν τέλει έφτασε σε μια άνετη νίκη, με το σφύριγμα της λήξης να γίνεται στο 89ο λεπτό.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς (46′ Πασχαλάκης), Ροντρίγκο (46′ Τέιλορ), Βαρέλα (62′ Μιχάι), Μιχαηλίδης, Περέιρα (46′ Βιεϊρίνια), Εσίτι (62′ Τσιγγάρας), Σβαμπ (62′ Κούρτιτς), Α. Ζίβκοβιτς (46′ Μουργκ), Τζόλης (46′ Ελ Καντουρί), Καγκάβα (62′ Βρακάς / 84′ Κωνσταντέλλιας), Ολιβέιρα (46′ Κούτσιας)