22.6 C

Φενέρ – Εφές 73-81: Αφεντικό της Πόλης

Η Αναντολού Εφές συνεχίζει την τρελή της πορεία στη Euroleague, καθώς επικράτησε και της Φενέρμπαχτσε εκτός έδρας με 81-73, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της διοργάνωσης, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 11-2, ενώ η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς υποχώρησε στο 5-8.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να διατηρούνται κοντά στο σκορ και να μην μπορεί μία από τις δύο να πάρει ένα προβάδισμα ασφαλείας. Έτσι, τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα έκλεισαν με το σκορ στο 38-38.

Στο δεύτερο μισό, ωστόσο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πήρε κεφάλι με τον Κρούνοσλαβ Σιμόν (22 π) να αναδεικνύεται σε έναν πολύ σημαντικό παράγοντα. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +10 (49-59).

Στην τελευταία περίοδο, η Εφές διατήρησε το προβάδισμά της και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη δυσκολία από την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και έτσι έφτασε στην τελική επικράτηση με 73-81, με τη Φενέρ να κρατά μόνο τις καλές εμφανίσεις των Ντέρικ Γουίλιαμς (16 π), Νάντο Ντε Κολό (13 π) και Κώστα Σλούκα (12 π).

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 38-38, 49-59, 73-81