23.3 C

Φενέρ – Παναθηναϊκός 100-74: Κατοστάρα και διάλυση στο ντεμπούτο Κάτας

Διασυρμό από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη γνώρισε ο Παναθηναϊκός που στο ντεμπούτο του Όντεντ Κάτας είχε ρόλο… κομπάρσου.

Το σκορ αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα, με τους Πράσινους να έχουν μόνο μικρές εκλάψεις για λίγα λεπτά μέσα στα δεκάλεπτα του αγώνα.

Με διαρκή πίεση και τρομερά ποσοστά σε τρίποντα (62.5%) και βολές (81.3%) οι γηπεδούχοι έπνιξαν τους Πράσινους που ταξίδεψαν χωρίς τον Ιωάννη Παπαπέτρου και ειδικά στην άμυνα δεν μπορούσαν να σταματήσουν τις οργανωμένες επιθέσεις των παικτών του Κοκόσκοφ.

Οι Τούρκοι πήραν διψήφιο προβάδισμα από το φινάλε του πρώτου μέρους (48-34), με τον Παναθηναϊκό να ξεκινά καλά στο τρίτο δεκάλεπτο με σερί πόντους του Γουάιτ, αλλά να μην έχει ανάλογη συνέχεια.

Ο ηγέτης του, Νεμάνια Νέντοβιτς δεν είχε την εικόνα του παιχνιδιού με τη Βιλερμπάν (δεν είχε εύστοχο τρίποντο) και δεδομένα οι Πράσινοι δεν θα μπορούσαν να πετύχουν κάτι περισσότερο – παρά τις αλλαγές του Κάτας.

Ο Ισραηλινός προσπάθησε να πάρει πράγματα από τον… παροπλισμένο Όγκαστ, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν σε απίστευτη μέρα τον Γκούντουριτς (18 πόντοι) καθώς και τους Μπράουν – Ουλάνοβας (από 15π.).

Η Φενέρ σταμάτησε στους 100 και ο Κάτας συνειδητοποίησε πως χρειάζεται και ένα… θαύμα για να αλλάξει ριζικά αυτή η κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 48-34, 74-55, 100-74.