17 C

Φενέρ – ΤΣΣΚΑ 66-85: Με… σκούπα στο F4

Χωρίς άγχος και χωρίς να χρειαστεί να… ιδρώσει ιδιαίτερα, η ΤΣΣΚΑ απέδρασε από την Πόλη (85-66) και με τρεις σερί νίκες πήρε την πρόκριση στο Final Four απέναντι στη Φενέρ.

Αυτή θα είναι η 9η διοδοχική χρονιά (εξαιρείται το 2020 που η διοργάνωση διακόπηκε λόγω covid-19) που η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη θα δώσει το «παρών» στη μεγάλη γιορτή του ευρωπαϊκού μπάσκετ και θα επιχειρήσει να διεκδικήσει τον 9ο τίτλο της στην ιστορία της διοργάνωσης.

Οι Τούρκοι ήταν άτυχοι καθώς χτυπήθηκαν από τον κορωνοϊό πριν από την έναρξη της σειράς και στερήθηκαν βασικά τους όπλα (κυρίως στα πρώτα ματς), αλλά και τον προπονητή τους!

Η επιστροφή του Γιαν Βέσελι ήταν λυτρωτική για τη Φενέρ, με τον Τσέχο ψηλό να κάνει τη διαφορά στα πρώτα λεπτά σε άμυνα και επίθεση, αλλά στη συνέχεια (τρίτο δεκάλεπτο) να αποβάλλεται, με αποτέλεσμα οι λύσεις – και τα περιθώρια – να στενέψουν κι άλλο.

Η ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΒΕΣΕΛΙ

O Κλάιμπερν έκανε ρεκόρ καριέρας με 34 πόντους, ενώ ο Λούντμπεγκ πραγματοποίησε ένα ακόμα εκπληκτικό ματς με 22 και μόλις 3 λάθη και συνολικά γεμάτη στατιστική.

Η ΤΣΣΚΑ έπαιξε χωρίς άγχος, πάτησε το πόδι στο… γκάζι και η Φενέρ λύγισε (και ψυχολογικά) όταν την είδε να ξεφεύγει με μεγάλη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, με το τελικό αποτέλεσμα να μαρτυρά και την πραγματική εικόνα που είχε η αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-44, 50-71, 66-85.