24 C

Φενέρ – Ζαλγκίρις 73-67: Λύγισαν στο τέλος οι Λιθουανοί

ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΛΑΝΟ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη με τεράστια ανατροπή για την Φενέρμπαχτσε και μάλιστα χωρίς προπονητή, καθώς νίκησε σε ένα δραματικό ματς την παραπαίουσα φέτος Ζαλγκίρις κι ανέβηκε στο 9-10 συνεχίζοντας να ελπίζει βάσιμα για την κατάληψη μια θέσης στα play-off. Αντίθετα οι Λιθουανοί, που ταξίδεψαν στην Πόλη με πολλές απουσίες χτυπημένοι από την πανδημία, έχασαν την ευκαιρία για μια μεγάλη νίκη, ωστόσο έμειναν κολλημένοι στις τρεις νίκες σε 18 παιχνίδια και στην 18η θέση.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τους παίκτες του Ζντοβτς, διότι ξέφυγαν με 9 πόντους (0-9) στα πρώτα τέσσερα λεπτά του ματς. Οι πρωταθλητές διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (7-13), εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη (6) και τα άθλια ποσοστά εντός παιδιάς της Φενέρ (3/16).

Πολύ δυνατή εκκίνηση των φιλοξενούμενων και στην 2η περίοδο, που ευτύχησαν να πάρουν διψήφια διαφορά (10-21). Κάπου εκεί μίλησε η ποιότητα των γηπεδούχων και με μπροστάρη τον Ντουβερίογλου πήγαν στο ημίχρονο πίσω με 24-30.

Oι Λιθουανοί έκαναν ένα επιμέρους 2-13 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου μέρους μετατρέποντας το 24-30 σε 26-43, βάζοντας γερές βάσεις για ένα ανέλπιστο διπλό. Η Φενέρ δεν τα παράτησε και βάζοντας στην εξίσωση το παθιασμένο κοινό της πλησίασε στους 4 (44-48). Ένα τρίποντο του Λουκοσιούνας με την λήξη του δεκαλέπτου έδωσε ανάσα στην Ζάλγκιρις και διαμόρφωσε το 44-51.

Καλύτερη οι Τούρκοι  στην 4η περίοδο, με συνέπεια να παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα (63-62) περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Μία τρίποντη βόμβα του Γκούντουριτς έδωσε στα 44 δεύτερα έδωσε πλεονέκτημα 2 πόντων για τη Φενέρ (69-67).

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με 4/4 βολές του Μπούκερ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γκούντουριτς με 19 πόντους παίρνοντας βοήθεια από τον Χαζέρ με 13 αλλά κι από τον Πολονάρα με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους εξαιρετικοί οι Ουλάνοβας με 16 πόντους και Λουκοσιούνας με 15.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Πατέρνικο, Καρντούμ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-13, 24-30, 44-51, 73-67

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (21/5): Τελικοί στην Euroleague και ώρα στέψης για τον Κυπελλούχο Ελλάδας

Ένα Σάββατο γεμάτο δράση είναι το σημερινό (21/5), καθώς από την λάμψη της Euroleague με τον μικρό και τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, το...

Ο Κορνέλιους, ο Μίτσιτς και η πρωτοφανής «απόκλιση» του πυλώνα Γουόκαπ

Ο Γιώργος Χαλάς γράφει για το φινάλε του ερυθρόλευκου έπους στη φετινή Euroleague και εστιάζει σε ένα στατιστικό του «κομάντο» από το Τέξας που εξηγεί σε μεγάλο βαθμό γιατί έγιναν όσα έγιναν στον ημιτελικό με την Εφές

Πρίντεζης: Στεναχωρηθήκαμε πάρα πολύ για τον κόσμο, το να υπάρχει απογοήτευση είναι υγεία

Ο Γιώργος Πρίντεζης χαρακτήρισε μεγάλη επιτυχία τη φετινή πορεία του Ολυμπιακού στη EuroLeague. Ο αρχηγός των Ερυθρολεύκων ευχήθηκε να διατηρηθεί ένας καλός κορμός και...

Ιντάλγκο: Ο Κουβανός κομάντο που λατρεύει τις μεγάλες προκλήσεις

Ο Ανδρέας Καταχανάς σκιαγραφεί το προφίλ του εκπληκτικού Κουβανού ακραίου που κάνει δικό του ο Ολυμπιακός: Τα εντυπωσιακά στατιστικά στην Τουρκία και η μεγάλη κλάση του που θα αναβαθμίσει ακόμα περισσότερο το νέο ρόστερ

Η σκληρή ήττα, η σιγουριά για διατήρηση στην ελίτ και το Ολυμπιακό μεγαλείο στις εξέδρες

Η ήττα από την Αναντολού Εφές είναι σκληρή, αλλά ο Ολυμπιακός με αυτήν την ομάδα και αυτόν τον κόσμο θα συνεχίσει να πρωταγωνιστεί σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Γράφει ο Παναγιώτης Γκαραγκάνης