17.9 C

Φενέρμπαχτσε – Καϊσέρισπορ 2-2: Ο Εζίλ τη γλίτωσε από νέο κάζο με πέναλτι σε «νεκρό» χρόνο (vid)

Αγχώθηκε, ίδρωσε αλλά τελικά λυτρώθηκε με πέναλτι στο 9ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων η Φενέρμπαχτσε απέναντι στην Καϊσέρισπορ του εξαιρετικού Κολοβέτσιου που μάλιστα σκόραρε για το 0-1 μέσα στο «Σουκρού Σαράτσογλου».

Ο μεγάλος αστέρας της Φενέρ, Μεσούτ Οζίλ, επέστρεψε από τον τραυματισμό του και έδωσε νέο φιλί της ζωής στον Βίτορ Περέιρα, που όπως όλα δείχνουν μετράει ώρες στον πάγκο της τούρκικης ομάδας.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια ούτε την αδύναμη Καϊσέρισπορ που πρωταγωνιστή τον Έλληνα πρώην αμυντικό του Παναθηναϊκού πήρε κεφάλι στο σκορ στο 39ο λεπτό.

Από εκεί κι έπειτα, η ομάδα του Δημήτρη Πέλκα έψαξε με κάθε τρόπο την άμεση ισοφάριση, όμως αυτή δεν ήρθε ούτε μετά από τα τέσσερα δοκάρια σε διάστημα 25 λεπτών, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τη δυστοκία της Φενέρ και να παίρνουν προβάδισμα δύο τερμάτων με «δράστη» τον Γκαβράνοβιτς, ενώ στο ενδιάμεσο η Φενέρ είχε αστοχήσει και σε εκτέλεση πέναλτι.

Τελικώς, η μίνι λύτρωση για την τραγική ομάδα του Περέιρα ήρθε στο τέλος, όταν ο Ζάιτς και ο Εζίλ (από το σημείο του πέναλτι) διαμόρφωσαν το τελικό 2-2 σε ένα φινάλε ροντέο με πέναλτι στο 9ο από τα 10 λεπτά των καθυστερήσεων!

Η σύνθεση της Φενέρ: Οζέρ, Κιμ, Σάλαι, Τισεράν, Σανγκαρέ, Γιάντας, Σάιτς, Μάιερ, Καντιόγλου (Πέλκας), Καχβετσί (Εζίλ), Μπερίσα.