20.9 C

Φενέρμπαχτσε – Ρεάλ Μαδρίτης 65-94: Υπερηχητική «Βασίλισσα» διέλυσε τους Τούρκους

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μία εμφατική νίκη κόντρα στη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία με 65-94, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 19-6, ενώ η τουρκική ομάδα υποχώρησε στο 11-14 και πλέον ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό.

Το roller coaster της Φενέρμπαχτσε συνεχίζεται για τη φετινή σεζόν, καθώς στον αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς εμφανίστηκε πολύ κατώτερη των περιστάσεων.

Στην αρχή της αναμέτρησης, η Φενέρ έδειξε ότι μπορεί να κοντράρει τη Ρεάλ, μένοντας αρκετά κοντά στο σκορ (15-22) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν και η καλύτερη, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να πατάει το «γκάζι» και να μην κοιτά σε καμία περίπτωση της αναμέτρησης πίσω της. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 31-47, ενώ στην επανάληψη οι Ισπανοί μπήκαν στο παρκέ με την ίδια διάθεση.

Η «Βασίλισσα» παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, ανέβασε ακόμα περισσότερο την υπέρ της διαφορά με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 51-71.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την εμφατική νίκη με 65-94. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέισι Κάρολ με 20 πόντους, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων μόνο ο Ντε Κολό (21 π) και ο Βέσελι (16 π) προσπάθησαν.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 31-47, 51-71, 65-94