21.4 C

Φενέρμπαχτσε – Γαλατάσαραϊ 75-80: Η κατρακύλα δεν έχει σταματημό

Η Γαλατάσαραϊ πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στην έδρα της Φενέρμπαχτσε με 75-80, έχοντας τον Ζακ Όγκαστ σε εξαιρετικό βράδυ, σημειώνοντας 17 πόντους και μαζεύοντας 15 ριμπάουντ!

Ο αγώνας ξεκίνησε καλύτερα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου με 22-19. Ωστόσο, στη συνέχεια η ομάδα του Ερντογάν βρήκε τρόπους να αντιδράσει, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο 39-38.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο, καθώς η «Γαλατά» γύρισε τον αγώνα, παίρνοντας τα ηνία στο σκορ (53-57) με τον Ζακ Όγκαστ να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα των γηπεδούχων.

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι τέλους, φεύγοντας με το «διπλό» (75-80) από την έδρα της Φενέρ.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν κακός με μόλις 6 πόντους (2/9 σουτ εντός πεδιάς), 3 ασίστ και 2 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής στον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-38, 53-57, 75-80

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Κάλινιτς 8 (3/9 σουτ), Σλούκας 6 (2/9 σουτ), Ντε Κολό 15 (6/13 σουτ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς 13 (5/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βέσελι 10 (9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μαχμούτογλου 14 (4/11 τρίποντα), Καντάν, Ντίξον 5 (1), Ντουβερίογλου 4

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Ερντογάν): Χάρισον 11 (3/11 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πόιθρες 13 (1), Ρόμπερσον 15 (3/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Όγκαστ 17 (7/11 δίποντα, 3/7 βολές, 15 ριμπάουντ), Κοκσάλ, Γουέμπστερ 5 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αρσλάν 12 (4/6 τρίποντα), Κορκμάζ 3 , Αράρ 4, Ολμάζ