21.4 C

Φενέρμπαχτσε – Μακάμπι 77-78: Με λυτρωτή τον Χάντερ!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, που ευνοεί και τον Ολυμπιακό, επί της Φενέρμπαχτσε στην Κωντσαντινούπολη με 77-78, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 16-8, ενώ οι Τούρκοι υποχώρησαν στο 11-13.

Από την αρχή της αναμέτρησης η ομάδα Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξε έτοιμη να αντιμετωπίσει την πίεση που θα της ασκούσε η Φενέρμπαχτσε, η οποία ήθελε τη νίκη για να παραμείνει σε τροχιά οκτάδας. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, ήταν αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίο στην πρώτη περίοδο, μιας και είχαν το προβάδισμα με 23-20.

Στη συνέχεια η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι, με τη Μακάμπι να ανεβάζει την απόδοσή της και να παίρνει τα ηνία του αγώνα ακόμα και με έξι πόντους (31-37), αλλά η Φενέρ επέστρεψε και το ημίχρονο έκλεισε στο 40-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, η εικόνα των δύο ομάδων ήταν η ίδια με τη Μακάμπι να βρίσκει τις λύσεις σε ένα παιχνίδι που ο Σκότι Γουίλμπεκιν δεν μπορούσε να βοηθήσει. Με τον νεαρό Ντένι Αβντίγια (13 π) να βγαίνει… μπροστά, οι Ισραηλινοί διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 63-64.

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς δεν μπόρεσε να βρει σκορ από τους παίκτες της, πέραν των Κώστα Σλούκα (18 π), Νίκολα Κάλινιτς (18 π) και Ντέρικ Γουίλιαμς (22 π) και έτσι μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα η Μακάμπι είχε το προβάδισμα, σε ένα παιχνίδι που έγινε… ροντέο.

Με το σκορ στο 74-76, ο Λίο Βέστερμαν σημείωσε το πρώτο του τρίποντο στον αγώνα και τους μοναδικούς του πόντους για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με 77-76. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ και επέλεξε η ομάδα του να επαναφέρει την μπάλα από τα οκτώ μέτρα.

Ο Καλοϊάρο ανέλαβε την επαναφορά και βρήκε με λόμπα τον Οθέλο Χάντερ (13 π), ο οποίος κάτω από το καλάθι νίκησε τον Γιαν Βέσελι και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (77-78), μιας και ο Ντέρικ Γουίλιαμς αστόχησε από το κέντρο.

Αυτή η νίκη της Μακάμπι, ευνοεί τον Ολυμπιακό (10-14), ο οποίος παραμένει μία νίκη πίσω από τη Φενέρμπαχτσε (11-13) και από την οκτάδα, με την Αρμάνι Μιλάνο και τη Βαλένθια να έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 40-41, 63-64, 77-78