20.7 C

Φενέρμπαχτσε – Μπάγερν 71-75: Επέστρεψε από το -20, πήρε τεράστια νίκη (και) στην Πόλη

Έδειξε ξανά τα… νύχια της η Μπάγερν. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι, μία εβδομάδα πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό, πήρε τεράστια νίκη μέσα στην Κωνσταντινούπολη με 75-71 κόντρα στη Φενέρ.

Οι Βαυαροί που βρέθηκαν ακόμα και στο -20 (!) στο φινάλε του ημιχρόνου, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και εξολοθρεύοντας τα ατού της ομάδας του Κοκόσκοφ, πλησίασε στο σκορ και έκανε την… προσπέραση στο καθοριστικό σημείο.

Την ίδια ώρα, οι Τούρκοι μετά την ήττα στην παράταση από την ΤΣΣΚΑ, έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι και από το 2-0 βρέθηκαν στο 2-2.

Ο Βέσελι έκανε… πάρτι στη ρακέτα της Μπάγερν και ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους και 12/14 δίποντα, ενώ μάζεψε και οχτώ ριμπάουντ. Ο Ντε Κολό είχε 18 πόντους με 50% στα τρίποντα, ενώ μοίρασε και επτά ασίστ.

Η ομάδα του Τρινκέρι οδηγήθηκε στη νίκη παίζοντας σκληρή άμυνα, ενώ για δεύτερο σερί παιχνίδι είχε πρωταγωνιστή τον Λούτσιτς που σημείωσε 18 πόντους, την ώρα που Ρέινολντς και Τζόνσον είχαν 17 και 11 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 28-9, 45-25, 58-48, 71-75.